muse schoolKanał telewizyjny ABC7 w krótkiej informacji donosi, że do jesieni 2015 roku szkoła MUSE stanie się pierwszą szkołą w USA z wyłącznie wegańską dietą. Posiłki będą przyrządzane z warzywa, ziół i owoców rosnących w przyszkolnych ogródkach uprawianych przez uczniów. Dwie siostry, założycielki danej szkoły, zamierzają zrezygnować całkowicie z produktów odzwierzęcych na rzecz zdrowszej, wegańskiej diety.

Prywatna szkoła MUSE jest zlokalizowana w Calabasas w hrabstwie Los Angeles w Kalifornii. Dwa kampusy uczelniane mieszczą się na terenie 22 akrów, granicząc z górami Santa Monica. Są zdecydowanie jednym z najbardziej zielonych terenów w tamtej okolicy. Do szkoły uczęszczają dzieci w wieku od 2 do 14 lat. Prywatna szkoła MUSE została założona w 2006 roku przez dwie siostry: Suzy Amis Cameron (żonę reżysera Jamesa Camerona) oraz Rebeccę Amis.

Aktualnie w szkole uczniowie raz na tydzień jedzą wegański posiłek składający się z m .in. świeżej sałatki i pieczonej polenty (włoska potrawa z  kaszy kukurydzianej). „Podczas posiłku mają talerze wypełnione warzywami” – dodaje Rebecca Amis. Jednak jedzenie i nauka to nie wszystko, gdyż uczniowie pracują również w ogródkach znajdujących się przy szkole. Pracują w ogrodzie, brudząc się przy tym oczywiście, sadzą rośliny i mogą obserwować jak one rosną – potwierdza Suzy Amis Cameron. Uczniowie uczą się jak przygotowywać najróżniejsze potrawy bazujące tylko na roślinach, a do tego mają pełny obraz tego skąd pochodzi ich jedzenie.

muse-school-in-L.A.-537x402Uczniowie przyznają, że być może będą tęsknić za smakiem mięsem, ale jak dodaje jedna z uczennic – Nie będę oszukiwać, bo może tak się stać, jednak myślę, że dieta roślinna jest dobrym sposobem na o wiele zdrowsze odżywianie. Inni uczniowie przyjmują pomysł o wprowadzeniu diety wegańskiej z entuzjazmem i chwalą się ile warzyw i ile ziół mają w ogródkach w szkole. Niektórzy z nich są również zadowoleni z tego, że będą mogli schudnąć i utrzymać prawidłową wagę.

Siostry Amis dodają również, że nie narzucają wegańskiego stylu życia uczniom, jednak pokazują im o wiele zdrowszą alternatywę w odżywianiu. Przyszkolne ogródy, w których uczniowie spędzają czas to także sposób na pokazanie świadomego odżywiania i dbałość o środowisko.

Miejmy zatem nadzieję, że również w innych krajach zostanie w końcu zauważony potencjał odżywczy roślin, a dieta wegańska będzie coraz bardziej powszechna nie tylko w szkołach, ale i w życiu codziennym.

Zdjęcia: www.inhabitots.com

Arlet

20.06.2014