Mijający rok był dla nas rokiem bardzo ważnym i owocnym. Dzięki zaangażowaniu osób działających w stowarzyszeniu udało nam się doprowadzić do realizacji naszych celów oraz skupić się na planowaniu nowych zadań i projektów.

W styczniu opublikowaliśmy śledztwo z fermy norek posła Andrzeja Piątaka, które ujawniło chore, pogryzione zwierzęta pozostawione w klatkach bez żadnej opieki weterynaryjnej. Publikacja odbiła się w mediach szerokim echem i mamy nadzieję, że posłuży jako argument przy dyskusji nad zakazem hodowli zwierząt na futro.

Zrzut ekranu 2013-12-30 21:35:34

Od początku naszej działalności prowadzimy współpracę z mieszkańcami walczącymi z fermami futrzarskimi. Wspieramy ponad 25 miejscowości borykających się z tym problemem. Dzięki współpracy ruchu prozwierzęcego i lokalnych społeczności udało się zablokować m.in. planowaną budowę największej fermy norek w Europie w Żorawinie pod Wrocławiem oraz kilka mniejszych inwestycji na terenie kraju.

protesty-zorawina3

IMG 4166

W kwietniu zorganizowaliśmy w Poznaniu Kongres Mieszkańców Protestujących Przeciwko Budowie Ferm Futrzarskich, na który przybyło kilkanaście osób będących przedstawicielami/-kami społeczności walczących z fermami.

fot1kongres

W tym roku wstąpiliśmy też do Fur Free Alliance – koalicji zrzeszającej organizacje walczące z przemysłem futrzarskim z 24 krajów. W październiku byliśmy gospodarzami zjazdu przedstawicieli FFA w Warszawie. Wraz z przystąpieniem do FFA zajęliśmy się realizacją programu Fur Free Retailer, którego celem jest zapewnienie konsumentom rzetelnych informacji na temat polityki sklepów w kwestii futer, pozwalając w ten sposób dokonywać świadomych i etycznych wyborów.

ffa

W listopadzie opublikowaliśmy kolejne śledztwo z ferm zwierząt futerkowych wraz z raportem “Drapieżny biznes – konsekwencje hodowli norek w Polsce dla ludzi, zwierząt i środowiska”. Publikacja powstała na bazie dokumentacji zgromadzonej w roku 2013 na fermach norek amerykańskich. Raport prezentuje materiał zebrany na przemysłowych fermach norek należących do dwóch członków zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych: Rajmunda Gąsiorka i Wojciecha Wójcika.

drapiezny

Wraz z Koalicją na Rzecz Zakazu Hodowli Zwierząt Futerkowych w Polsce zorganizowaliśmy również największą do tej pory demonstrację przeciwko przemysłowi futrzarskiemu, jaka miała miejsce w Polsce. W marszu, który przeszedł ulicami Warszawy pod koniec listopada, wzięło udział około 700 osób. Marsz miał wyjątkowy charakter, ponieważ w tym roku dołączyli do nas mieszkańcy i mieszkanki z miejscowości protestujących przeciwko budowie ferm.

1403173_10202779044943749_90810773_o

protest2

Uruchomiliśmy też stronę na temat weganizmu i rozpoczęliśmy kampanię związaną z jej promowaniem. W maju w Poznaniu odbył się Weekend Weganizmu, którego celem była promocja idei diety roślinnej oraz praw zwierząt. Z kolei w listopadzie zorganizowaliśmy w Warszawie festiwal Veganmania – wegańskie targi połączone z wykładami, pokazem filmu oraz loterią fantową.

nDSC_0119

W ramach kampanii odwiedzamy również szkoły, pokazując najmłodszym możliwości płynące z diety opartej na roślinach. Oba wydarzenia cieszyły się dużą frekwencją i zainteresowaniem mediów.

warsztaty-poznan_mini

Wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami założyliśmy Network: East Animal Rights (NEAR) – sieć organizacji z Europy Wschodniej. Chcemy dzielić się naszą wiedzą i doświadczeniami z początkującymi organizacjami z Europy Wschodniej i wspierać ruch prozwierzęcy za naszą wschodnią granicą, gdzie zdecydowanie go brakuje.

Ponadto, przez cały rok udało nam się wydać kilka numerów naszego biuletynu na temat skutecznego działania na rzecz zwierząt oraz regularnie publikować posty na naszym blogu, dzięki któremu informujemy Was o bieżących wydarzeniach. We wszystkich miastach, w których działamy, zorganizowaliśmy wiele stoisk informacyjnych przy okazji rożnych festiwali, wydarzeń kulturalnych oraz akcji ulicznych. W Poznaniu odbyło się kilka spotkań dyskusyjnych dotyczących teorii praw zwierząt, a we wszystkich miastach liczne debaty oraz pokazy filmów o tematyce proanimalistycznej. Wspieraliśmy akcje organizowane przez inne organizacje działające na rzecz zwierząt zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

n1

ok_5

balkan lunch_22

Jednocześnie w tym samym miejscu chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom wspierającym nasze działania – zarówno swoim zaangażowaniem, jak i darowiznami.

Gdyby nie Wy, nie bylibyśmy w stanie osiągnąć tylu sukcesów i skutecznie działać dla zwierząt.

111

Agata

30.12.2013