Zastanawiasz się, co dobrego możesz zrobić dla zwierząt hodowlanych? Wydaje ci się, że nie możesz nic zdziałać, bo jesteś dopiero uczniem, studentem albo też twoja praca zawodowa nie jest związana ze zwierzętami? Dowiedz się, jak możesz im pomóc, nawet gdy nie masz wiele czasu na co dzień. Pomagać może każdy. Ty też!

Oto kilka sposobów.
1. Jeśli jesteś uczniem/uczennicą, możesz pisać do gazetki szkolnej na temat zwierząt: jak żyją, jakie mają potrzeby, jak wyglądają warunki w hodowlach itd. Przekazuj swoją wiedzę innym.

2. Jeśli studiujesz weterynarię, możesz poświęcić swoje życie zawodowe pomaganiu zwierzętom hodowlanym. Jesteś o krok od krzewienia szacunku względem zwierząt w środowisku lekarzy, rolników i hodowców! Wykorzystaj to.

3. Jeśli czujesz, że Twoim powołaniem jest bycie kucharzem, postaraj się kształcić w kierunku kuchni w pełni roślinnej. Szukaj nowych smaków, ucz się od najlepszych. Dzięki Tobie kuchnia roślinna może stać się coraz bardziej popularna. Być może otworzysz swoją własną restaurację! Zobacz: Jak gotują najlepsi?

4. Jeśli hodujesz zwierzęta, zrób wszystko, aby miały jak najlepsze warunki do życia. Zwierzęta hodowlane mają również swoje potrzeby gatunkowe, np. kury muszą dziobać w ziemi i mieć miejsce na grzędzie oraz dostęp do wybiegu. O kurach przeczytasz więcej tutaj: tutaj.

5. Jeśli jesteś prawnikiem, możesz skupić się na promowaniu i egzekwowaniu praw zwierząt. Możesz też za darmo świadczyć swoją pomoc dla organizacji prozwierzęcej.

6. Jeśli studiujesz dietetykę lub jesteś dietetykiem, zrób wszystko, aby zmienić stereotyp diety roślinnej jako niedoborowej i niezdrowej. Zrób pokaz gotowania, wykład, pogadankę dla potencjalnych klientów.

7. Jeśli masz dziecko, ucz je szacunku dla zwierząt i pokazuj alternatywy w diecie. Gotuj zdrowo, smacznie i – docelowo – roślinnie. Tu mamy dla Ciebie kilka propozycji zdrowych dań dla maluchów. Pobierz e-book.

8. Ucz się o zwierzętach. Czytaj książki, prasę naukową, portale stowarzyszeń prozwierzęcych. Staraj się dowiedzieć o życiu zwierząt jak najwięcej, by móc dzielić się tą wiedzą z innymi.

9. Jeśli już jesteś aktywistą/aktywistką na rzecz zwierząt hodowlanych, staraj się znaleźć nowe sposoby na to, aby kwestia praw i dobrostanu zwierząt stała się częścią debaty publicznej.

I najważniejsze. To wszystko możesz zrobić, nawet jeśli jesz mięso.
Zobacz czym zajmują się nasi aktywiści i aktywistki zawodowo!
Źródło: Jeffrey Moussaieff Masson ‘Pig who sang to the moon’