4 maja uruchomiliśmy nową kampanię #endpigpain, która jest prowadzona w ramach koalicji Eurogroup for Animals. Zobacz, co możemy wspólnie osiągnąć!
W ubiegłym roku w Polsce pogłowie świń wynosiło ponad 11 milionów, natomiast w całej Europie było to około 150 milionów.

Męskie prosięta w pierwszych dniach życia  poddawane są bolesnemu zabiegowi chirurgicznej kastracji, której celem jest zapobieganie występowaniu tzw. knurzego zapachu wyczuwalnego niekiedy przy obróbce termicznej mięsa. Zabieg odbywa się bez znieczulenia na prosiętach poniżej 7 dnia życia.

Ten rodzaj kastracji powinny zastąpić bardziej humanitarne metody. Jedną z alternatyw jest zastosowanie szczepionki zapobiegającej powstawania odoru knura. Powoduje to zahamowanie produkcji hormonów płciowych odpowiedzialnych za powstawanie odoru. Knurki otrzymują dwa zastrzyki (trzy w przypadku dłużej hodowanych zwierząt).

Po drugim zastrzyku maleje również agresja zwierząt względem siebie, wynikająca z dojrzewania płciowego, a samo dojrzewanie zostaje opóźnione. Efekt działania szczepionki jest tymczasowy. Zanim jego działanie minie, zwierzęta są ubijane.

Dodatkowo wielu hodowców rutynowo przycina lub piłuje zęby prosiąt, co odbywa się wbrew prawu europejskiemu. Ten bolesny zabieg może być wyeliminowany dzięki odpowiedniej selekcji i lepszemu żywieniu loch.

Kolejnym bolesnym zabiegiem, któremu poddawane są prosięta w pierwszych dniach życia jest odcinanie lub przypalanie ogonów. Ma on na celu zapobiegać obgryzieniom oraz ewentualnym późniejszym infekcjom. Powodem występowania takich zachowań jest utrzymywane prosiąt w warunkach zbyt dużego stłoczenia, pozbawionych jakichkolwiek bodźców w otoczeniu.

Rutynowe przycinanie zębów i ogonów jest w Unii Europejskiej niedozwolone od ponad 20 lat. Prawo wymaga od hodowców zapewnienia warunków, dzięki którym nie będą te zabiegi potrzebne. Są one związane zawsze ze słabymi warunkami życia zwierząt. Niestety wciąż nie zostało zrobione wystarczająco dużo na rzecz wzbogacania środowiska, w którym hoduje się świnie.

Celem kampanii #endpigpain jest pełny zakaz kastracji chirurgicznej prosiąt. W tej sprawie wystosowaliśmy list do Ministra Rolnictwa.

Wyraź popacie dla naszych działań:

Podpisz petycję

Zdjęcia: Jo-Anne McArthur