książkaWydane ponad dekadę temu Prawa Zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie Davida Degrazii, przetłumaczone i wydane w Polsce dopiero niedawno, w bardzo przystępny sposób prezentują etyczne podejście do kwestii praw i traktowania zwierząt. Autor – profesor filozofii na Uniwersytecie Waszyngtońskim w przystępny i zrozumiały sposób wyjaśnia najbardziej podstawowe dylematy etyczne i moralne, z którymi świadomie czy nie, mierzy się każdy wybierający się na obiad do restauracji i każda zastanawiająca się nad wycieczką do zoo czy cyrku.

Najpierw Grazia w czytelny i interesujący sposób stawia pytania o status moralny zwierząt, ich prawa osobiste, kwestie równego poszanowania i dość chyba nieszczęśliwie przetłumaczone argumenty za „prawami zwierząt w znaczeniu przebijającym wartość użyteczności” (utility-trumping sense), w których chodzi po prostu o ochronę zwierząt pomimo ich społecznej użyteczności i bilansu korzyści nad stratami (wykorzystywanie mięsa, skóry, futer).

Grazia porusza następnie kwestie dotyczące jedzenia mięsa. Na przykładach kury, świni i krowy prezentuje realia chowu przemysłowego, który autor opisuje bardzo sugestywnie, bez niepotrzebnych a częstych wśród hodowców i konsumentów eufemizmów. Cennych i ciekawych spostrzeżeń oraz argumentów zwolennikom praw zwierząt dostarcza również w kolejnych rozdziałach – dotyczących trzymania zwierząt w domach i ogrodach zoologicznych,  czy wykorzystywanych w doświadczeniach. Wywód filozofa prezentowany jest w przekonujący, wyrazisty i zrozumiały sposób. Niewielkich rozmiarów książeczka dostarcza mocnych argumentów za prawami zwierząt i może okazać się niezwykle przydatna w dyskusjach dotyczących traktowania zwierząt.

David DeGrazia, Prawa Zwierząt. Bardzo krótkie wprowadzenie. Wyd. Nomos, 2013

Ola Stawińska

27.06.2014