Kupując odzież w sklepie, zawsze warto mieć pewność czy nie zawiera ona chociażby elementów wykonanych z futra zwierzęcego. Większości z Was futro kojarzy się z zapewne z drogim płaszczem ze lśniącymi i miękkimi włoskami, który nosi się na specjalne okazje. Większość też nie wyobraża sobie zakupu tak luksusowego produktu, więc nie posiadając go w szafie, można poczuć ulgę, że udało się nie przyłożyć ręki do cierpienia zwierząt. Jednak nie zawsze tak to wygląda.
furtopphoto-598x340
Prawdziwą zmorą wszystkich osób bojkotujących ten produkt są dodatki futrzane, takie jak obszycia rękawów, kapturów czy czapek. Trzeba uważać, gdyż one też mogły zostać wykonane z futra zwierząt: jenotów, królików czy lisów. Sztuczne futra i dodatki futrzane są obecnie wykonane z wysokiej jakości włókien, do złudzenia przypominających te prawdziwe. Łatwo zatem o pomyłkę.
Jak sprawdzić czy kurtka, którą właśnie sobie upatrzyliśmy w sklepie, będzie pod tym względem bezpieczna? Poniżej przedstawiamy dla Was trzy rodzaje testów, dzięki którym w szybki i łatwy sposób nauczycie się dokonywać odpowiednich wyborów.
Pamiętajcie też, że jeżeli nie macie pewności co do materiału, lepiej poszukać czegoś innego.
1. Sprawdź bazową warstwę materiału – skóra naturalna czy tkanina?
Aby to uczynić, najlepiej jest rozdzielić włosie palcami i spojrzeć, jak wygląda materiał u jego podstawy. Jeżeli włosie jest gęste i nie możesz tego zrobić, poszukaj jakiegoś miejsca przy obszyciu, gdzie można to zrobić lub sprawdź, czy masz możliwość obejrzenia nieowłosionej strony materiału.
l
FUTRO ZWIERZĘCE: bazą jest skóra zwierzęca (z reguły biała, ale może też przybrać kolor, jeżeli futro było barwione).
mmm
FUTRO SZTUCZNE: baza będzie wyglądała jak siateczka z bardzo drobnymi oczkami, z której „wychodzą” włosy.

Chcesz pomóc zwierzętom hodowanym na futra w Polsce?

Podpisz petycję

Podpisz

2. Sprawdź, czy końcówki włosów są wyregulowane.
Zarówno sztuczne, jak i prawdziwe futro może mieć różne kolory i długości. O ile sztuczne futra z reguły będą równo „przystrzyżone”, trzeba mieć na uwadze to, że zwierzęce nie będzie tak wyglądać. Włosy mogą nieznacznie różnić się od siebie długością czy odcieniem i można sprawdzić, czy najdłuższe z nich obcięte są na prosto, czy też zwężają się ku końcowi. Jeżeli zauważycie to drugie, to najprawdopodobniej macie do czynienia z futrem zwierzęcym. Pomocnym może się okazać dobre oświetlenie, szkło powiększające lub przytrzymanie materiału na tle białej ściany.
aaa
FUTRO ZWIERZĘCE: włosy, szczególnie te grubsze, najczęściej zwężają się ku końcowi. Trzeba jednak uważać, bo włosie też mogło zostać przystrzyżone.
bbb
FUTRO SZTUCZNE: na obrazku pokazano równe cięcie sztucznego włosia.
3. Sprawdź, jak próbka włosia zachowuje się po spaleniu (opcja do wypróbowania tylko wtedy, gdy masz w domu futro – stanowczo odradzamy przeprowadzanie tego eksperymentu w sklepie).
Zapach palonego włosia zwierzęcego jest podobny do ludzkiego. Sztuczne futro najczęściej jest wykonane z akrylu lub poliestru i ich zapach będzie zupełnie inny. Wytnij kilka włosów z futra, złap je pęsetą i podpal zapalniczką nad zlewem. Zachowaj ostrożność. Zapach wszystko wyjaśni.
Agata
27.01.2014