Futro może okazać się dobrym wyborem na zimowe dni lub mroźniejsze jesienne wieczory, zapewnia ciepło i komfort nawet wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Jak jednak upewnić się, że okrycie, które właśnie planujesz zakupić, wykonane jest z tworzyw sztucznych, a nie z prawdziwego futra lisa lub norki? Czasem wystarczy dopytać sprzedawcy, jeżeli jednak nie dysponuje on potrzebną Ci wiedzą, zawsze możesz skorzystać z wymienionych poniżej sposobów.

1. Zbadaj bazową warstwę materiału

Wybierz interesujący Cię płaszcz i sprawdź miękkość włosia u podszewki. Futro naturalne w pobliżu skóry będzie delikatniejsze i gęstsze, swoją strukturą może wręcz przypominać pierze. Sztuczne również zyska na miękkości, jednak w porównaniu do pierwszego wciąż pozostanie bardziej szorstkie, spilśnione. Warto też zwrócić uwagę na sam materiał, do którego przytwierdzone jest włosie. W przypadku sztucznego futra będzie to zwykła tkanina, w przypadku prawdziwego – garbowana skóra.

Jeżeli znajdujesz się już w posiadaniu danego futra, możesz też wykonać na nim test, przekłuwając jego bazę szpilką. W przypadku ubioru wykonanego ze sztucznego tworzywa, szpilka powinna łatwo przejść przez materiał. Przebicie się przez skórę wymagałoby natomiast większego wysiłku.

2. Przyjrzyj się końcówkom

Kolejnym sposobem jest zbadanie końcówek włosia. Futro wykonane ze sztucznego tworzywa ma tendencję do tępienia się na końcach (jest też przycinane na etapie produkcji), podczas gdy prawdziwe często zwęża się na czubkach (podobnie jak włosy ludzkie, które posiadają grubszą nasadę i cieńsze zakończenia). 

Test ten może się jednak okazać mylący, jeśli prawdziwa sierść, z której wykonano ubranie, została przycięta lub oskubana.

This image has an empty alt attribute; its file name is wolfgang-hasselmann-IYHSFDXK4g0-unsplash-1024x683.jpg
Fot. Wolfgang Hasselmann
Źródło: https://unsplash.com/

3. Zwróć uwagę na zapach

Futro sztuczne pachnie podobnie jak każdy inny rodzaj odzieży. Szal czy płaszcz wykonany z sierści zwierzęcej posiada natomiast specyficzny, często nieprzyjemny zapach, mogący wywołać wrażenie duszności.

Jeżeli wciąż nie masz pewności co do pochodzenia danego futra, zawsze istnieje opcja rezygnacji z zakupu lub jego zakładania. Branża modowa dysponuje wieloma różnymi typami materiałów, które również mogą zapewnić Ci ciepło i wygodę.