To przełomowy moment dla ruchu dążącego do poprawy życia kur niosek. Kilka dni temu po raz pierwszy wniesiono oficjalne oskarżenia przeciwko warunkom, w jakich hodowane są kury nioski.

Michael Ramos, Prokurator Okręgowy San Bernardino w Kaliforni oskarżył hodowcę i właściciela fermy kurzej Hohberg Poultry Ranch o naruszenie prawa stanowego dotyczącego odpowiedniego traktowania zwierząt. Prokurator wskazuje między innymi na 39 naruszeń prawa Prop2*.
Bez litości dla łamiących prawa zwierząt
Śledztwo zostało przeprowadzone na wspomnianej fermie przez The Humane Society. Ujawniło bardzo smutny obraz życia kur niosek ściśniętych w ciasnych klatkach. Ptaki miały tak mało miejsca, że nie były w stanie rozprostować skrzydeł. Znosiły jaja, jednocześnie przebywając w tych samych klatkach z rozkładającymi się ciałami swoich towarzyszek.
Michael Ramos znany jest z podejmowania podobnych kroków w przeszłości. Dzięki śledztwu na fermie krów przeprowadzonemu w 2008 r. przez The Humane Society, prokurator wniósł przeciwko fermie oskarżenie znęcania się nad zwierzętami. Pracownicy, nie zważając na cierpienie i ból zwierząt, próbowali przetransportować okaleczone i wycieńczone krowy buldożerami na miejsce uboju. Krowy były torturowane, rażone prądem, bite podnośnikiem z wózka widłowego i kopane. Takie praktyki nie tylko łamią podstawowe prawa związane z dobrostanem zwierząt, ale także naruszają wymagania higieniczne dotyczące uboju.

Był to jeden z najbardziej uderzających w przemysł mięsny pozwów, który skutkował wycofaniem z rynku 143 milionów funtów mięsa.
A jakie są realia chowu klatkowego kur niosek w Polsce?
Rzeczywistość na polskich fermach kur niosek nie wygląda wcale lepiej. Stłoczone, wycieńczone kury w klatkach bez dostępu do świeżego powietrza, słońca, bez możliwości dziobania w ziemi. Tak wygląda chów klatkowy na każdej fermie w Polsce.

Masz dość widoku źle traktowanych zwierząt? 

My też.

Pomóż nam zmienić ich los.

Przekaż zwierzętom 1% podatku

* Prawo w Stanie Kalifornia uchwalone w 2008 roku, wskazujące podstawowe warunki hodowli zwierząt mające wpływ na ich dobrostan. Obejmuje ono między innymi prawo zwierząt do swobodnego odwracania się, leżenia, wstawania i wyprostowywania kończyn.
Źródło:
http://blog.humanesociety.org/wayne/2017/02/breaking-news-first-ever-criminal-charges-brought-egg-producer-violating-california-prop-2.html