Wbrew pozorom rejon, który jest postrzegany jako szaro-węglowy, staje się coraz to bardziej eko! W zaskakującym tempie Górny Śląsk “roślinnieje”. Widać to nie tylko po zieleniejących się hałdach węgla, na których rosną storczyki (!), ale także po zmieniającym się nastawieniu ludzi do zdrowszego stylu życia. Ślązaki stawiają na sklepy z organicznymi produktami spożywczymi, o czym świadczą liczne sklepy z naturalną żywnością oraz dwa sklepy wegańskie. Wegetarianizm oraz weganizm mają się tutaj bardzo dobrze, a popyt na tego typu dania w restauracjach stale rośnie.

Jako że Katowice to stolica Gůrnygo Ślůnska, rozpoczniemy naszą wędrówkę od pierwszych trzech restauracjach, które dołączyły do akcji “Roślinniejemy”.

KLUB NATURA ART

natura2

Znajdująca się w centrum Katowic klubo-restauracja jest  miejscem spotkań artystów podczas koncertów, eko-fanów oraz miłośników roślinnych dań z prawdziwego zdarzenia. Zielony wystrój zachęca do dłuższego przycupnięcia przy świeżo wyciśniętym smoothie oraz skosztowania wegańskich dań, np. gołąbków, sałatek z dodatkiem tofu, bądź faszerowanych paprykach.

HURRY CURRY

hurrycurry2

Kolorowe Indie w środku stolicy Śląska? To możliwe! W “Hurry Curry” poznacie różnorodność wschodnich dań oraz przypraw – a co najważniejsze – w wersji roślinnej. Wspaniałe jalfreezi, zupy, curry, do którego można dobrać tofu bądź dokładkę warzyw. Mimo, iż miejsce ma w nazwie “hurry”, czyli pośpiech, a dania także są podane w stylu zdrowego fast foodu, jedzenie nie traci smaku.

hurrycurry

BISTRO MONTINA

montina

Chociaż “Bistro Montina” bardziej nastawione jest na osoby uczulone na gluten, nie zapomniano tutaj o weganach! W wersji wege-bezglutenowej można tutaj zjeść pierogi, naleśniki z sojową bitą śmietaną, gulasz z ciecierzycą, falafele albo tortille. Od czasu do czasu przygotowywane jest wegańskie tiramisu. W kąciku czytelniczym przeczytamy między innymi książeczkę “Dlaczego nie jemy zwierząt” autorki Rubi Roth.

montina2

Momy szczyra nadzieja, iże gibko przygzujecie do Katowic i dziubniecie tukejsze maszkiety wegańskie.

Chowcie się!

Nicole Janikowska

 

21.12.2014