W minioną sobotę w Kluboksięgarni „Zemsta” w Poznaniu odbył się I Kongres Mieszkańców Protestujących Przeciwko Budowie Ferm Futrzarskich. W kilkugodzinnym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele społeczności działających przeciwko budowie ferm futrzarskich w ich okolicy, członkowie Stowarzyszenia „Otwarte Klatki” oraz zaproszeni prelegenci – działacze Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz OZZ Inicjatywy Pracowniczej.

Jarosław Urbański (WSL, OZZIP) opowiedział o konfliktach społecznych dotyczących głównie planowania przestrzennego i realizacji kontrowersyjnych inwestycji. Temat ten jest istotny ze względu na to, że do takich problematycznych przedsięwzięć można zakwalifikować m.in. budowę fermy zwierząt hodowanych na futra czy jakąkolwiek inną fermę hodowlaną. Urbański przedstawił metody dyskutowania z władzami samorządowymi, a także argumenty, którymi protestujący powinni się posługiwać w tego rodzaju dyskusjach oraz sposoby jakimi próbują odeprzeć te argumenty przedstawiciele władz lokalnych. Aktywista odpowiedział również na szereg pytań, nurtujących uczestników kongresu.

Następnie odbyły się warsztaty z komunikacji w grupie, oddolnej samoorganizacji oraz warsztaty medialne. Warsztaty były prowadzone przez Ilonę Rabizo (Stowarzyszenie „Otwarte Klatki”) i Katarzynę Czarnotę (WSL, OZZIP).

Uczestnicy spotkania mieli okazję opowiedzieć o swoich doświadczeniach w walce z planami budowy fermy futrzarskiej w ich okolicy, o tym w jaki sposób działają oraz o tym jakie jeszcze akcje zamierzają przeprowadzić. Rozmowy dotyczyły również opracowania wspólnej strategi walki z przemysłem futrzarskim. Czas umiliły nam kawa, herbata, pyszne wegańskie słodkości i obiad przygotowany przez członków naszego stowarzyszenia.