bialyRząd Walonii zakazuje hodowli zwierząt na futra. Czyżby był to pierwszy krok w kierunku ogólnokrajowego zakazu hodowania zwierząt na futra?

23 października 2014 w Brukseli rząd Walonii przyjął w pierwszym czytaniu projekt rozporządzenia w zakresie dobrostanu zwierząt, przygotowany przez Ministra Środowiska Carlo Di Antonio, zakazujący od 1 stycznia 2015 hodowli futra w Walonii, jednym z trzech regionów federalnych Belgii.

Decyzji ministrowi Di Antonio pogratulowała już organizacja GAIA. „To wielkie zwycięstwo dla milionów zwierząt, które cierpią na farmach futrzarskich na całym świecie”, powiedział Ann De Greef, dyrektor GAIA. „To jasny sygnał dla innych regionów w naszym kraju aby zakończyć ten horror raz na zawsze”, dodała.

Proponowany dekret został przyjęty przez większość – Partię Socjalistyczną i Partię Społeczno-Chrześcijańską CDH, ale przed podpisaniem ustawy musi jeszcze zostać przyjęty przez Radę Państwa i Parlamentu Walonii.

Przyjęcie projektu poważnie utrudni budowę fermy norek w gminie Virton w Regionie Walońskim, gdzie GAIA i wielu mieszkańców sprzeciwiało się przyznaniu pozwolenia na jej powstanie.

Region Stołeczny Brukseli planuje podjąć podobne kroki. Bianca Debaets, Sekretarz Stanu dla dobrostanu zwierząt, również wyraził swój zamiar podjęcia konkretnych działań w najbliższej przyszłości.

W Belgii każdego roku ponad 150.000 norek jest przetrzymywanych w niewoli w najbardziej makabrycznych warunkach i jest zabijane dla ich futra. Wszystkie fermy norek znajdują się we Flandrii.

Inka Radomska

30.10.2014