Następna świetna wiadomość! Popularna sieć naleśnikarni Manekin, posiadająca restauracje w największych polskich miastach, deklaruje wycofanie jaj „trójek” do końca 2023 roku.

Decyzja ta jest efektem rozmów z przedstawicielami organizacji działających na rzecz zwierząt hodowlanych, w tym Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Fundacji Alberta Schweitzera. Obie organizacje należą do międzynarodowej koalicji Open Wing Alliance, której celem jest zakończenie okrutnego procederu, którym jest hodowla klatkowa kur niosek.

Oficjalne oświadczenie o wycofaniu jaj z chowu klatkowego

W otrzymanym oświadczeniu spółki możemy przeczytać:
„Chcielibyśmy poinformować, że Manekin dokłada wszelkich starań, aby wykonywane przez nas dania posiadały jak najwyższe standardy jakościowe i zawierały najlepsze możliwe składniki. Efektem tych wysiłków są bardzo dobre opinie o naszych naleśnikach. Dobro naszych Gości jest dla nas najważniejszą wartością. 
W związku z pojawiającymi się coraz częściej pytaniami dotyczącymi pochodzenia jaj wykorzystywanych w procesie produkcji informujemy, iż humanitarne traktowanie zwierząt jest dla nas bardzo ważne. W związku z tym deklarujemy wycofanie jaj z chowu klatkowego do końca 2023 r.”
 

Coraz więcej sieci handlowych, restauracji, producentów żywności i hoteli rozważa rezygnację z korzystania z jaj pochodzących z chowu klatkowego. Trend ten przyczynia się do poprawienia losu milionów polskich kur.
Swoje publiczne deklaracje w tej sprawie wydały już takie marki jak Nestle, Kaufland, Żabka, Lidl, Grycan, Chata Polska Piotr i Paweł i wiele innych.

Realia chowu klatkowego

Chów klatkowy to najokrutniejsza metoda hodowli kur niosek. Kury żyją zamknięte w klatkach wielkości kartki A4, nie są w stanie się poruszać, umieszczone są w ciemnych halach, nie mają dostępu do świeżego powietrza i słońca. Wiele z nich umiera z wycieńczenia i stresu.

Hevre i Mo-ja Café & Bistro nie używają jaj „trójek”!
Liczy się każde działanie w kierunku zmiany losu zwierząt hodowlanych. Cieszymy się, że mamy możliwość śledzenia również tych większych gestów, podejmowanych przez pełnych pasji ludzi i organizacje.

Chcesz poprawić los kur niosek? Sprawdź www.jakonetoznosza.pl

Przeczytaj także: Polacy chcą poprawy warunków hodowli kur przeznaczonych na mięso

Tekst: Karina Pasiuk

Photo by Brianna Santellan on Unsplash