ukryta-sila-rich-rollPolskie wydanie „Ukrytej siły” Richa Rolla ukazało się w zeszłym roku, warto jednak o nim przypomnieć, bo to książka, którą czyta się z zapartym tchem, a potem kupuje w ilościach hurtowych, żeby obdarować rodzinę i przyjaciół. To jedna z najbardziej motywujących do działania opowieści, jakie miałam przyjemność czytać.

Historia popadającego w życiową stagnację pana w średnim wieku, który pewnego dnia postanawia zmienić swoje życie – i któremu fenomenalnie się to udaje! Z alkoholika i pracoholika o nadszarpniętym zdrowiu i sporej nadwadze, w ciągu zaledwie dwóch lat dochodzi do formy, która pozwala mu wystartować w zawodach Ultraman (i je ukończyć!). A Ultraman to nie byle co, to najcięższy sprawdzian wytrzymałości, jaki istnieje: 10 km pływania, 421 km jazdy na rowerze i 84 km biegu w ciągu 3 kolejnych dni.

Rich Roll nie tylko barwnie opisuje swoje kolejne kroki do sukcesu, jego książka jest także bezcennym kompendium wiedzy o tym, JAK dokonać w swoim życiu tak pozytywnej rewolucji. A jednym z najważniejszych milowych kroków na tej drodze okazuje się zmiana sposobu odżywiania – przejście na dietę roślinną, którą Rich nazywa swoją sekretną bronią.

„Moja główna i zasadnicza rada brzmi: jedz rośliny” – pisze w „Ukrytej sile” jeden z najsprawniejszych ludzi świata. I dodaje: „Swoją dietę nazywam Moc Roślin, gdyż to najlepiej określa mój stosunek do żywności. To właśnie roślin użyłem do naprawy swojego zdrowia; to one dają mi siłę, która pozwala mi robić to, co robię”. Warto skorzystać z rad Richa, nawet jeśli nasze cele są nieco skromniejsze niż start w Ultramanie – na dobrej kondycji, energii i zdrowiu zależy przecież nam wszystkim.

vwRich Roll na szczęście nie jest wyjątkiem. Rośnie liczba sportowców najwyższej klasy, którzy wiedzą, że to właśnie dieta złożona w 100% z roślin daje niesamowitą energię i siłę, a przede wszystkim pozwala organizmowi na szybką regenerację. Należą do nich m.in.: olimpijczyk Carl Lewis, ultramaratończycy Scott Jurek i Grant Campbell, tenisistka Martina Navratilova, zawodnik MMA Mac Danzig, strongman Patrick Boubomian, zawodniczka Ironmana Hilary Biscay, triathlonista Brendan Brazier i wielu, wielu innych. Ta lista wciąż rośnie, pojawiają się na niej także nasi rodacy. Jednym z nich jest Strąk Man – weganin, który wystartuje w triathlonie Ultraman jako drugi Polak w historii tych zawodów. Więcej na ten temat już wkrótce na naszym blogu.

PS. Wiele cennych wskazówek i rad jak optymalnie wykorzystać zalety diety roślinnej, pracując nad kondycją znajdziesz na stronie VeganWorkout. Polecamy!

Magda Dudzik

04.06.2014