Sea Shepard to międzynarodowa organizacja typu non-profit, której misją jest ochrona dzikiego życia w morzach i oceanach na całej kuli ziemskiej. Swoją misję realizuje m.in. poprzez bezpośrednie działania mające powstrzymać rzeź dzikich zwierząt morskich. Dnia 20 lutego statki australijskiego oddziału tej organizacji zostały zaatakowane przez japońską flotę wielorybniczą.
Materiały foto i wideo w niezaprzeczalny sposób wskazują winę i trudną do wyobrażenia nieodpowiedzialność kapitana statku Nisshin Maru Tomoyuki’ego Ogawy (będącego częścią japońskiej floty wielorybniczej), który poprowadził statek tak, że doszło do zderzenia z trzema statkami, należącymi do Sea Shepard, pływającymi pod nazwami Bob Barker, Steve Irwin, Sam Simon oraz z własną jednostką transportującą paliwo – statkiem o nazwie Sun Laurel. Warto zaznaczyć, że pływająca rzeźnia jaką jest ważący 8 tysięcy ton Nisshin Maru, jest statkiem 8 razy większym od należącego Sea Shepard Steve’a Irwina.
Wydarzenie miało miejsce na antarktycznych wodach należących do Australii. Załoga Sea Shepard dokumentowała działania japońskiej floty wielorybniczej, które zmierzały do złamania międzynarodowych ustaleń i w bezpośredni sposób zagrażały unikatowemu środowisku wód arktycznych. Statek Nisshin Maru zamierzał dokonać operacji przelania paliwa z jednostki tankującej Sun Laurel. W strefie ochronnej Arktyki takie działania są zabronione. Ponadto sama obecność wypełnionego paliwem statku Sun Laurel mogła budzić obawy ze względu na prawdopodobieństwo wycieku oleju.
Sea Shepard wezwało kapitana statku Nisshin Maru do opuszczenia wód chronionych Antarktydy i do dokonania tankowania poza tym wrażliwym obszarem. W związku z tym, że Nisshin Maru nie chciał zastosować się do tego wezwania przedstawiciele organizacji Sea Shepard mieli prawo stawiać pokojowy opór wobec przeprowadzenia działań nie tylko nielegalnych, ale także wysoce nieetycznych, mogących przyczynić się do znacznego zubożenia światowego dziedzictwa przyrodniczego.
Niestety kapitan japońskiej jednostki pokazał, że nie tylko unikatowy ekosystem nie ma dla niego żadnego znaczenia, ale także życie ludzkie (w tym własnej załogi) nie jest mu wiele droższe. Nisshin Maru nie tylko nie oddalił się, ale zaatakował statek Sea Shepard kanonadą z armatek wodnych po czym doprowadził do kolizji, w wyniku której Bob Barker całkowicie stracił moc, a załoga była zmuszona wystosować sygnał alarmowy „Mayday”. W wyniku zderzenia uszkodzeniu uległa część wyposażenia statku, m.in. maszty, radar, światła nawigacyjne.
Przedstawiciel australijskiego oddziału Sea Shepard, były senator Bob Brown, poinformował australijski rząd o wielokrotnym pogwałceniu międzynarodowych ustaleń przez Japońską Flotę Wielorybniczą. Wezwał również do zobowiązania Tokio do wycofania swoich statków z rejonu na północ od australijskiej bazy Casey oraz do powstrzymania się od rażących naruszeń australijskich i międzynarodowych praw.
Bieżące informacje dotyczące bezpośredniej ochrony morskich ekosystemów oraz opisanej wyżej sytuacji można śledzić na: http://www.seashepherd.org.au
Poniżej wideo ze zdarzenia: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ssw3xG1wH1s#!