Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań często podkreślają,że skóra wegańska ma między innymi niską wytrzymałość czy charakteryzuje się brakiem reakcji na zmiany warunków atmosferycznych, co nie zmienia faktu, że powstają coraz nowsze technologie, które już wyeliminowały tego typu problemy. 

Skóra z jabłek
Ekoskóra wykonana z obierek jabłka to wciąż nowość w świecie mody; fot. Akshay Nanavati

Skóra pozyskiwana w sposób niehumanitarny, czyli bazująca na cierpieniu zwierząt, w ostatnim czasie traci na popularności (na szczęście). Ponadto odpowiednio zrobiona ekoskóra potrafi doskonale imitować prawdziwą skórę i trudno będzie nam je odróżnić.

 

Legenda tenisa stworzyła ubrania ze skóry wegańskiej

W najnowszej kolekcji ciuchów Sereny Williams – „S by Serena Spring 2020” – znajdziemy dwa elementy garderoby, które powstały bez okrucieństwa wobec zwierząt: Sasha Vegan Leather Blazer oraz Sasha Vegan Leather Pant. Sportsmenka powiedziała tabloidowi „Essence”, że wybrała wegańską skórę, ponieważ „wszyscy możemy zrobić tylko jedną małą rzecz i pomóc, więc to również była nasza inspiracja”.

skóra wegańska-pinatex

Wegańska skóra z ananasa

Z tego egzotycznego owocu można pobrać materiał, który jest biodegradowalny oraz wytrzymały. Liście z ananasa są w uprawie owoców odpadem, więc ich wykorzystywanie to dla sadowników dodatkowy dochód. Za pomocą specjalnej maszyny, z liści uzyskuje się włókna, które są myte i suszone oraz przekształca się je przemysłowo w materiał, który stanowi bazę Pinatexu (bo taką nazwę nosi właśnie ta odmiana ekoskóry). 

Pinatex
Buty z pinatexu, źródło: Bohema Clothing

Pinatex jest surowcem wykorzystywanym w branży wnętrzarskiej bądź modowej przy wytwarzaniu na przykład pokrowców na kanapy, butów czy dodatków.  Interesują się nim popularne firmy, takie jak Puma, która stworzyła prototyp tenisówek z liści ananasa, jak też Apple, która planuje stworzyć pokrowce na telefony i laptopy. W Polsce najbardziej zaangażowaną w tego typu przedsięwzięcia jest projektantka Alexandra K – produkuje ona wegańskie torebki i akcesoria.

Skóra z obierek jabłka

Aleksandra Kantor, Katarzyna Szpicmacher i prof. Artur Bartkowiak stworzyli firmę Bio2Materials, która produkuje ekologiczne tekstylia. Głównym elementem w ich wytwarzaniu są wytłoki z jabłek. W ubiegłym roku stworzyli portfel, w którego produkcji użyto właśnie tego surowca.

pinatex
fot. Phoenix Han

Innym przykładem jest firma Bohema Clothing, która produkuje już buty z ananasa oraz kaktusa, a teraz testuje wytrzymałość i odporność obuwia ze skórek z jabłek.

Nowością na rynku jest corn leather, którą Alexandra K ma zamiar wykorzystywać przy tworzeniu swoich torebek. Skóra z kukurydzy jest produkowana we Włoszech z pulpy kukurydzianej. Podobno w dotyku jest bardzo miękka.

Źródła:

Tennis icon Serena Williams launches vegan leather line to tackle animal cruelty in the fashion industry


https://www.alexandrak.co/webpage/pl/nasza-pracownia.html
https://www.money.pl/gospodarka/buty-z-ananasa-juz-sa-beda-ze-skorek-od-jablek-polska-marka-produkuje-weganskie-obuwie-6476769891846273a.html
https://www.elle.pl/artykul/polska-marka-stworzyla-skore-z-jablek-jest-w-100-biodegradowalna-i-pozbawiona-szkodliwych-dla-zdrowia-substancji
https://avanti24.pl/newsy/7,164772,24325051,pinatex-skora-z-lisci-ananasa-z-ktorej-moga-powstac-twoje.html