Na początku tego roku zaczęła obowiązywać unijna dyrektywa, która nakazuje poprawienie warunków chowu świń. Jej założenia są oczywiście krokiem w dobrym kierunku, jednak rzeczywistość daleka jest od wprowadzenia wymaganych standardów.
Brytyjska ogranizacja Compassion in World Farming postanowiła sprawdzić, jak rzeczywiście wyglądają warunki chowu świń w hodowlach przemysłowych. Aktywiści śledczy sfilmowali kilkadziesiąt ferm z Hiszpanii, Włoch i Irlandii i wszędzie powtarzał się ten sam scenariusz – trzymanie świń w pojedynczych boksach, w których nie mogą się obrócić, co jest niezgodne z nową dyrektywą. Poza tym: jałowe otoczenie, brak jakichkolwiek elementów, które zapewniałyby zwierzętom rozrywkę, wynikająca z nudy agresja i w konsekwencji widoczne ślady ugryzień i walki. W niektórych miejscach zagrody, w których trzymano świnie pełne były odchodów, w innych chore albo zranione zwierzęta zostawiane były bez opieki lekarskiej.
Jedna z osób, które brały udział w przygotowaniu materiałów, wspomina: “Nigdy nie zapomnę wyrazu twarzy tych świń, które widziałem na fermach przemysłowych we Włoszech i Hiszpanii. Ich cierpienie było ogromne. Naprawdę trudno było ukrywać swoją tożsamość i uczucia. Ale wiedziałem, że jeśli zrobię cokolwiek, żeby pomóc choć jednej z nich, zaprzepaszczę cały trud włożony w to śledztwo. A przecież robimy je po to, aby pokazać, że to cierpienie ma miejsce w całej Europie. Okrutna prawda jest taka, że świń, które potrzebują naszej pomocy są miliony. Ich niekończące się tortury trwają, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.”
Jeszcze gorsze warunki niż na południu Europy odkryto w Irlandii. Sprawa została skierowana do tamtejszej prokuratury.
Niedawno pisaliśmy o tym, jak mądrymi zwierzętami są świnie; inteligencją mogą przewyższać psy, są też bardzo czyste wbrew temu, co powszechnie się o nich sądzi. Jednak w warunkach hodowli przemysłowej zapewnienie im warunków do godnego życia jest praktycznie niemożliwe. Zamiast zapobiegać pewnym zachowaniom poprzez odpowiednie wyposażenie na fermie, stosuje się bolesne metody okaleczania świń, np. odcinanie ogonów czy przycinanie zębów. Pamiętajcie o tym na co dzień, kiedy własnymi wyborami konsumenckimi decydujecie o losie wielu zwierząt. Zajrzyjcie na stronę zostanwege.pl, gdzie znajdziecie mnóstwo inspiracji na posiłki wolne od cierpienia.
Asia
09.07.2013
Fot: Andrew Skowron