Nowe śledztwo z ferm futrzarskich przeprowadzone przez litewską organizację Tusti Narvai demaskują ogromne cierpienie, na jakie są skazane norki w trakcie uśmiercania. Materiały ujawniają bicie i rzucanie zwierząt przez pracowników oraz to, co dzieje się ze zwierzętami kiedy znajdują się w komorze gazowej w celu uśmiercenia.

Dramatyczne warunki przed śmiercią

Śledztwo Tusti Narvai zawiera nagrania z ośmiu litewskich ferm futrzarskich zbieranych w latach 2019, 2022, 2023. Zgromadzone materiały ukazują poważne naruszenia dobrostanu zwierząt. Na nagraniach możemy zobaczyć pracowników ferm futrzarskich znęcających się nad zwierzętami przez bicie i rzucanie na twarde powierzchnie. Norki w akcie desperacji próbują chwytać pazurami klatki, jednakże nie udaje się im uciec przed agresywnym traktowaniem. Są wyraźnie przerażone i walczą o swoje życie. 

Litewskie śledztwo jest pierwszym, które przedstawia nagrania z wnętrza komór gazowych, w których dochodzi do uśmiercenia norek. Widać na nich, jak norki skaczą, drapią się i próbują uciec. W końcu ich ciała zaczynają się kurczyć, a zwierzęta powoli się duszą. Jest to nieefektywny i okrutny sposób uśmiercenia, gdyż norki jako zwierzęta spędzające dużą część życia w wodzie potrafią wstrzymać oddech na bardzo długo, przez co czas, w którym pozostają świadome bólu i stresu bezsensownie się wydłuża. Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku braku agresywnych zachowań ze strony pracowników i okrutnych metod uboju warunki na fermach futrzarskich nigdy nie będą w stanie zapewnić zwierzętom godnego życia. Norki, lisy i jenoty z natury prowadzą ruchliwy tryb życia łącząc się w niewielkie stada. Środowisko hodowli zawsze będzie sprzeczne z tymi potrzebami.

Zabijanie norek na litewskich fermach futrzarskich odbywa się wiosną i jesienią. Wiosną, po kryciu, gazowane są samce, ponieważ nie są już przydatne. Jesienią zagazowane zostają zwierzęta, które zostały wybrane ze względu na walory swojego futra. Reszta norek dalej musi żyć w warunkach nie pozwalających na zaspokajanie potrzeb gatunkowych, w stłoczeniu, ciemności i strachu niejednokrotnie spotykając się z agresją ze strony ludzi. 

Litwa o krok od zakazu hodowli zwierząt na futra

Publikacja śledztwa ma miejsce w czasie, kiedy w litewskim Parlamencie (Seimas) trwa procedowanie prawa mającego wprowadzić zakaz hodowli zwierząt na futra w Litwie. 24 maja parlamentarna Komisja Ochrony Środowiska rozpatrzyła poprawki do ustawy o dobrostanie i ochronie zwierząt, w tym zakaz hodowli zwierząt futerkowych. Podczas posiedzenia większość parlamentarzystów zagłosowała za zakazem hodowli zwierząt futerkowych. Projekt ustawy zostanie teraz rozpatrzony przez Seimas w pełnym składzie.  Głosowanie w tej sprawie zaplanowane zostało na  6 czerwca. Następnie Seimas będzie musiał przeprowadzić jeszcze jedno głosowanie, zanim ustawa zostanie przyjęta.

Już niedługo Litwa może dołączyć do grona państw, w których już nigdy nie dojdzie do okropności takich jak te ujawnione w śledztwie. Do tej pory już 19 europejskich państw zakazało hodowli zwierząt na futra. Wśród krajów, które jeszcze tego nie zrobiły są między innymi Grecja, Rumunia, Finlandia oraz Polska. 

Sukces inicjatywy Fur Free Europe daje nadzieje na zakończenie przemysłu futrzarskiego w całej Unii Europejskiej, jednakże Polska może wprowadzić zakaz dużo szybciej. W Sejmie został złożony projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt na futro. Podpisz petycję skierowaną do posłów, aby przekonać ich, że zamknięcie ferm jest jedynym słusznym rozwiązaniem.