Moby

mobyAmerykański wokalista i muzyk, autor takich przebojów jak „Natural Blues” czy „Porcelain” przeszedł na wegetarianizm w 1985 roku, a kiedy w 1987 roku uświadomił sobie, „że przecież krowy i kury na fermach przemysłowych tez cierpią”, postanowił przejść na weganizm. Od tego czasu propaguje dietę wegańską, podkreślając przede wszystkim jej etyczny aspekt. W swoim teledysku do utworu “Disco Lies” porusza temat cierpienia milionów kurcząt zabijanych pod szyldem znanej sieci fast food.

Moby jest szczególnym przeciwnikiem chowu przemysłowego. Jak podkreśla: Jeśli wystarczająca liczba ludzi będzie znała konsekwencje chowu przemysłowego, to spowoduje zmiany prowadzące do zaprzestania wspierania tego niszczącego przemysłu.


James Cameron

cameronKanadyjski reżyser, twórca m.in. “Terminatora”, “Titanica” i “Avatara” został weganinem wspólnie z żoną po obejrzeniu filmu “Forks over Knives” w 2011 roku. W ciągu trzech lat zdołał zasłynąć w środowisku jako propagator weganizmu, szczególnie w kontekście ochrony środowiska.

Na gali z okazji 125-lecia The National Geographic Society wygłosił przemówienie, w którym zachęcał uczestników do zaprzestania jedzenia produktów odzwierzęcych. Podkreślał, że na dietę roślinną powinien zdecydować się każdy, komu zależy na dobru naszej planety.

Chcesz spróbować diety roślinnej?

Podejmij 22-dniowe wyzwanie Vegan Challenge! Otrzymasz jadłospisy, porady i opiekę mentora.

Dowiedz się więcej!


James Cromwell

cromwellAmerykański aktor przeszedł na weganizm podczas kręcenia filmu “Babe świnka z klasą” (za drugoplanową rolę w tym filmie otrzymał nominację do Oscara). Wcześniej przez wiele lat był wegetarianinem, jednak dopiero po zakończeniu zdjęć do “Babe” zdecydował się przejść na weganizm.

James Cromwell jest także aktywistą wspierającym działania wielu organizacji prozwierzęcych, takich jak Humane Society of United States czy PETA. Jak sam podkreśla: Świadomość tego, w jaki sposób cierpią zwierzęta, zobowiązuje. Wiem, że muszę być aktywistą i głośno mówić o tym cierpieniu. To jest dla mnie istota weganizmu.


Al Gore

goreNiespodziewanie dla wielu na dietę roślinną zdecydował się także Al Gore, były wiceprezydent USA i laureat pokojowej Nagrody Nobla. Przez lata krytykowany za pomijanie związku chowu przemysłowego i dewastacji środowiska naturalnego, w końcu postanowił nie tylko zwrócić na to uwagę, ale też samemu zostać weganinem.

Jak tłumaczy: Wielu ludzi wybiera taki sposób odżywiania ze względu na troskę o środowisko i własne zdrowie. Ja chciałem tylko spróbować. Poczułem się znacznie lepiej, więc nadal jestem weganinem i nie zamierzam rezygnować z tej diety.


Erykah Badu

erykah

Amerykańska wokalistka Erykah Badu, autorka takich przebojów jak „Love of my life” czy „Honey” jest weganką od wielu lat. Jako mama dba także o zdrowie i prawidłowy rozwój trójki swoich dzieci, dlatego wychowuje je na diecie roślinnej: Od dawna jestem weganką. Moje dzieci tez są weganami. Uważam, że od najmłodszych lat powinny się uczyć, jak dbać o swoje zdrowie i wiedzieć, czym jest profilaktyka chorób.


Alicia Silverstone

silverstone

Alicia Silverstone, amerykańska aktorka, której sławę przyniosła rola w „Zauroczeniu” (1993 r.) słynie nie tylko z otwartego propagowania weganizmu, okrzyknięto ją także mistrzynią kuchni roślinnej. Jej książka na temat kuchni wegańskiej „The Kind Diet” znalazła się na liście bestsellerów prestiżowego dziennika „The New York Times”. Jak ocenia przejście na weganizm? Nic nie zmieniło mojego życia tak bardzo jak przejście na weganizm. Jestem świadoma moich wyborów, czuję się zdrowsza i silniejsza.


Joaquin Phoenix

jaoquinphoenix-1

Amerykański aktor filmowy, znany z kreacji Commodusa w „Gladiatorze” i Johnny’ego Casha w „Spacerze po linie” jest chyba rekordzistą, jeśli chodzi o wiek, w jakim zdecydował się przejść na weganizm: Zostałem weganinem, gdy miałem 3 lata. Walka o prawa zwierząt jest częścią mojego życia.

Rzeczywiście aktor ten od wielu lat aktywnie działa na rzecz organizacji PETA, wystąpił też w roli narratora w kultowym dla ruchu animalistycznego filmie “Ziemianie“.


Bryan Adams

bryan

Kanadyjski piosenkarz, autor takich przebojów jak „I’m ready” czy „Remember” został wegetarianinem w 1989 roku. Jak sam przyznaje, początkowo jego wybór podyktowany był względami zdrowotnymi (wyczerpujące trasy koncertowe robiły swoje), z czasem jednak: zrozumiałem też, w jaki sposób traktowane są zwierzęta. Postanowiłem nie godzić się na to okrucieństwo i zostałem weganinem.


Anne Hathaway

anne

Amerykańska aktorka filmowa, zdobywczyni Oscara za rolę drugoplanową w filmie „Nędznicy”, znana także m.in. jako Biała Królowa z „Alicji w Krainie Czarów” Tima Burtona, przeszła na weganizm w 2012 roku, po zakończeniu zdjęć do filmu „Mroczny rycerz powstaje”. Jak sama mówi: Od czasu, kiedy przeszłam na weganizm czuje się naprawdę świetnie.


Jared Leto

jared

Amerykański aktor i wokalista zespołu „30 Second to Mars”, laureat Oscara za najlepszą rolę drugoplanową w filmie „Witaj w klubie”, zapytany o swój młody wygląd (ma 43 lata) odpowiedział: Dlaczego wyglądam tak młodo? Prowadzę zdrowy tryb życia. Jestem wegetarianinem od 20 lat, a ostatnio przeszedłem na weganizm.


Aleksiej Wojewoda

aleksiej

Ten rosyjski bobsleista, występujący w rywalizacji dwójek i czwórek, czterokrotny medalista olimpijski został weganinem 3,5 roku temu, bo jak sam mówi: Kocham zwierzęta i nie chcę przyczyniać się do ich cierpienia.

Swoim przykładem Aleksiej Wojewoda podważa stereotyp, że czynny sportowiec potrzebuje produktów odzwierzęcych dla zachowania zdrowia. Wojewoda nie tylko nie stracił dobrej kondycji po przejściu na weganizm – ale właśnie w tym roku zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi!


Dead Prez

dead prez

To pochodzący z Florydy hip-hopowy duet (Stic.man i M-1) to przedstawiciele tzw. zaangażowanego rapu. Ich twórczość dotyczy nie tylko amerykańskich problemów społecznych i politycznych – muzycy angażuje się także w promocję zdrowego stylu życia. Ich utwór “Be healthy” zachęca do przejścia na weganizm.

Co skłoniło Stic Mana do przejścia na dietę roślinną? Zostałem weganinem 11 lat temu. Zachorowałem wtedy na dnę moczanową i moja żona namówiła mnie, żebym spróbował diety roślinnej. Dzięki temu udało mi się wyleczyć bez leków.


Bill Clinton

Chelsea's Wedding

Problemy ze zdrowiem zainspirowały także do przejścia na weganizm Billa Clintona. Od 2010 były prezydent USA stosuje dietę wegańską z powodów zdrowotnych – jego lekarz zauważył, że dzięki diecie roślinnej serce Clintona „odmłodniało” o 10 lat.


Asia T.

22.04.2014