Weganizm staje się coraz bardziej popularny, a przynajmniej rozpoznawalny. Coraz częściej pytania o mleko sojowe czy wegańskie danie przestają wzbudzać zdziwienie. To cieszy.

Cieszy również to, że wegan spotkać można wśród osób znanych ze sceny, telewizji. Dzisiaj chcemy Wam pokazać kilkoro znanych muzyków; zapewne niektóre nazwiska z tej listy będą dla Was sporym zaskoczeniem.

Nie trzeba go szczególnie przestawiać, jego utwór do filmu „Robin Hood: Książę Złodziei” do teraz sprawia, że łza kręci się w oku. Bryan Adams jest weganinem od ponad 20 lat. Na początku skupiał się na względach zdrowotnych, jednak z czasem zaczął aktywnie angażować się w akcje prozwierzęce współpracując z PETA. Dzień zaczyna na ogół od soku i sałatki owocowej. Na obiad jada makarony z warzywami albo sałatki, kiedy akurat nie jest w trasie. Jak mówi, czasem problematyczne jest jadanie w restauracjach albo w czasie nagrań.

http://www.youtube.com/watch?v=ZGoWtY_h4xo

Podobnym stażem może pochwalić się Moby, śpiewający aktywista prozwierzęcy. Według niego w tym czasie wiele się zmieniło w wegańskim świecie. Skończył się etap wojny pomiędzy weganami a osobami jedzącymi mięso. „Kiedy masz 18 lat, bycie weganinem oznacza dla ciebie oblewanie czerwoną farbą ludzi noszących futra. Ale kiedy jesteś po 40-tce, znaczy to np. otwarcie wegańskiej restauracji z przepysznym jedzeniem, bycie tolerancyjnym i miłym oraz nieocenianie ludzi, nawet jeśli się z Tobą nie zgadzają”.

Wśród fanów hip hopu weganizm promuje Erykah Badu, wokalistka łącząca ten styl z soulem. Jej motywacją był głównie aspekt zdrowotny. Erykah wzięła m.in. udział w filmie dokumentalnym na temat zdrowego stylu życia skierowanym do społeczności hip hopowej. Piosenkarka zaczyna swój dzień od soku z wykiełkowanej pszenicy, który wzmacnia odporność.

“Jeśli chcesz być wegetarianinem/ką, musisz lubić soczewicę. W przeciwnym razie będziesz miał poważny kłopot”, żartuje frontman zespołu Radiohead, Thom Yorke. Pytany o inspiracje wspomina o piosence “Meat is murder” zespołu The Smiths, złym samopoczuciu po zjedzeniu mięsa, a także próbie zaimponowania pewnej dziewczynie. Yorke znany jest również ze swojego zaangażowania w kwestie związane z ochroną środowiska, prawami człowieka oraz antyglobalizem. Zostań aktywistą, a również Twój zespół może stać się następnym Radiohead.

Możecie wspierać wegańskich muzyków chodząc na ich koncerty albo po prostu pisząc, że doceniacie ich postawę.  Takie wsparcie ważne jest dla każdego, a może przy okazji informacja zostawiona na profilu zachęci innych fanów, aby pójść w ślady idoli.

A jakich muzyków – wegan Wy znacie?

Asia

15.07.2013