Kupujesz kurtkę z futrzanym kapturem i buty z obszyciem z futra. Każde z nich oznaczone jest jako sztuczne, takie, przy którego produkcji nie ucierpiało żadne zwierzę. Czy aby na pewno?

Ostatnie badania 17 dużych marek odzieżowych w USA ujawniły, że nie zawsze futro sztuczne takie w istocie jest. Obszycia i dodatki futrzane, oznaczone jako syntetyczne, w rzeczywistości były wykonane z naturalnego futra królików, jenotów i kojotów. Wśród nich odzież takich marek, jak: Canada Goose, Marc by Marc Jacobs i Burberry Brit.
The Humane Society of the USA, członek Fur Free Alliance – międzynarodowej koalicji zrzeszającej ponad 40 organizacji z całego świata, której członkiem jest także Stowarzyszenie Otwarte Klatki, zwrócił się do Federalnej Komisji Handlu o podjęcie działań przeciwko 17 sieciom odzieżowym wprowadzającym klientów w błąd. Amazon, Neiman Marcus, Kohl’s, Nordstrom to tylko niektóre z nich.
Pierre Grzybowski z The Humane Society of the USA: „Konsumenci mogą być przerażeni dowiadując się, że zostali oszukani i kupili naturalne futro, zamiast jego humanitarnego zamiennika. Federalna Komisja Handlu musi wreszcie rozprawić się z problemem fałszowania oznaczeń, który nagłaśniamy i dokumentujemy od dziesięciu lat.”
Sprzedaż błędnie oznakowanej odzieży jest w USA niezgodna z prawem i skutkuje karą grzywny lub nawet więzienia. Pomimo tego, takie ubrania nadal znajdują się w ofercie wielu sieci odzieżowych. Michael Kors, Marc by Marc Jacobs, Burberry Brit, Canada Goose, Rebecca Minkoff, Elie Tahari i Rang Bone są wymieniane wśród 32 marek sprzedających futra zwierzęce oznakowane jako sztuczne.

The Humane Society of the USA wystosowała petycję do Federalnej Komisji Handlu o podjęcie odpowiednich działań i egzekwowanie przepisów dotyczących właściwego oznakowania odzieży wykonanej z naturalnego futra. Coraz więcej ludzi jest przeciwnych hodowlom futrzarskim i nigdy nie założyłoby na siebie nic, co jest okupione tak ogromnym okrucieństwem. Jak nie paść ofiarą nieuczciwych praktyk sieci odzieżowych? Przed zakupem sprawdzaj, czy futro nie jest futrem zwierzęcym.

Tutaj znajdziesz kilka porad: Prawdziwe vs sztuczne-jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z futrem zwierzęcym.

Jeśli nadal nie jesteś pewny(a), może wówczas warto rozważyć zakup innego ubrania, takiego, które nie budzi żadnych wątpliwości.

W 2015 roku na całym świecie zostało zabitych ponad 80 milionów norek i lisów. Szacuje się, że w ubiegłym roku w Polsce zabito około 10 milionów zwierząt, dla tak zbędnego produktu, jakim jest futro. W kolejnych krajach wprowadzane są zakazy hodowli zwierząt na futro, a temat budzi coraz większy sprzeciw społeczny, także w naszym kraju.
Marta Gregorczyk

Ilustracja pochodzi z załącznika do petycji wystosowanej przez The Humane Society of the USA w sprawie egzekwowania przepisów dotyczących właściwego oznakowania odzieży wykonanej z naturalnego futra.