Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwość postanowił, że Japonia musi czasowo wstrzymać program połowów wielorybów na wodach Antarktyki.

Trybunał przyznał rację Australii, która wniosła sprawę w maju 2010 roku, twierdząc że to co Tokio nazywa programem badań naukowych, wcalej takiej funkcji nie ma.

wieloryb-polowy-gatunki-zagrożone

Japonia zadeklarowała, że będzie posłuszna decyzji, dodała jednak, że “żałuje i wyraża głębokie rozczarowanie ogłoszoną decyzją”.

Australia natomiast twierdzi, że rzekomy program naukowy był tylko przykrywką do prowadzenia komercyjnych polowań.

Decyzja Trybunału jest prawnie wiążąca.

“MIT” NAUKI

Czytając wyrok Trybunału, przewodniczący sędziów Peter Tomka powiedział, że wyrok został przegłosowany 12 głosami do 4 i że werdyktem Trybunału Japonia jest zobowiązana do wycofania wszystkich pozwoleń i lecencji na połów wielorybów w wodach Antarktyki oraz nie ma prawa wydawania żadnych nowych pozwoleń i licencji.

Podkreślił, że Japonia złapała już 3 600 płetwali karłowatych od czasu rozpoczęcia programu w roku 2005, a naukowe rezultaty tych połowów są wątpliwe.

203778-3x2-700x467

Japonia podpisała moratorium na połów wielorybów w 1986 roku, ale kontynuowała je na północnym i południowym Pacyfiku ze względu na klauzulę o połowach do celów naukowych.

Mięso z upolowanych wielorybów jest sprzedawane w Japonii.

Japonia wielokrotnie spierała się z Australią i niektórymi zachodnimi krajami, które silnie sprzeciwiały się połowowi wielorybów, mając na uwadze ochronę gatunkową tych ssaków.

Przedstawiciel Greenpeace, Willie MacKenzie, skomentował decyzję Trybunału w następujący sposób: “Mit, że polowania mają jakąś naukową podstawę został obalony raz na zawsze”.

Źródło: http://www.bbc.com/news/world-asia-26818863

Marlena

31.04.2013