Coraz łatwiej jest zauważyć rosnącą liczbę osób unikających mięsa, jaj oraz produktów mlecznych. W restauracjach, na lotniskach i w sklepach spożywczych weganie i wegetarianie mogą łatwo znaleźć smaczne posiłki, pozwalające „przetrwać” w podróży oraz zaoszczędzić czas w domu. Problem pojawia się jednak w placówkach medycznych. Znalezienie roślinnych potraw w szpitalnej stołówce czy uniwersyteckiej jadłodajni może być wyzwaniem.

Wprowadzanie wegańskiego aspektu do medycyny jest trudne i odbywa się bardzo powoli. Są jednak dane, które potwierdzają dobroczynny wpływ diety roślinnej na zdrowie i długowieczność.
W jednym z badań naukowcy przeanalizowali ok. 100 pomiarów dotyczących powiązania diety z chorobami. Okazało się, że weganie i wegetarianie mają niższy indeks masy ciała, niższy poziom cholesterolu (całkowitego i LDL) i glukozy niż ludzie odżywiający się w sposób tradycyjny. Gdy analizę zawężono do grupy wegan, ryzyko występowania nowotworów zmniejszyło się o 15%.
Drugi raport świadczący o upowszechnieniu weganizmu w świecie dotyczy ogłoszeń wystosowanych przez firmy ubezpieczeniowe. Chodzi o obniżenie składek dla wegan i wegetarian.
Niezależne badania zlecone przez branżę ubezpieczeniową trwały 12 lat i dotyczyły 11 tysięcy ludzi. Wykazały, że wegetarianie mają w wielu obszarach niższy współczynnik umieralności niż badani spożywający mięso i nabiał.

Zobacz także: Jak rozmawiać z lekarzem o diecie roślinnej

Ponad 25 lat temu nieliczni lekarze zaczęli dostrzegać pozytywny wpływ eliminacji z diety produktów odzwierzęcych na stan chorych z zaawansowaną chorobą niedokrwienną serca. Dziesięć lat temu dostrzeżono takie samo oddziaływanie diety roślinnej na raka prostaty. Obecnie niewielu pracowników służby zdrowia zdaje się o tym pamiętać. Dzięki dotarciu weganizmu do mainstreamu ta sytuacja może się odmienić. Dobrym przykładem tej sytuacji jest VegMed.
VegMed to międzynarodowy kongres naukowy organizowany przez  Charité Hochschulambulanz für Naturheilkunde am Immanuel Krankenhaus Berlin we współpracy z VEBU (Vegetarierbund Deutschland). Jego tematem przewodnim jest odżywianie wegetariańskie/wegańskie w badaniach medycznych. W tym roku odbył się po raz czwarty w dniach 22-24 kwietnia w murach Freie Universität w Berlinie.
Program kongresu obejmował zarówno wykłady, jak i warsztaty. Przez trzy dni odbywały się one równocześnie w trzech salach, trzeba było więc dokonać niełatwego wyboru uczestnictwa.
W licznym gronie znakomitych prelegentów znaleźli się m.in.: prof. dr Gary Fraser, prof. Timothy Key, dr Neal Barnard, dr Michael Greger i dr Melanie Joy.
Rozpiętość poruszanych zagadnień była bardzo duża – od diety wegańskiej w okresie ciąży, karmienia piersią i pierwszego roku życia dziecka, przez mity dotyczące soi i badania nad wpływem konkretnych gatunków roślin na zdrowie, prewencji chorób cywilizacyjnych, aż po etyczne i prawne aspekty wegetarianizmu i weganizmu. Eksperci przedstawili najnowsze wyniki badań własnych oraz metaanalizy.
Ponad 500 uczestnikom kongresu zaprezentowane zostały wnioski z Adventist Health Study II oraz badań EPIC- Oxford, a także innych badań, koncentrujących się na efektach zdrowotnych diet roślinnych. Nie mogło zabraknąć także wątku witamin (w tym B12) i mikroelementów szczególnie istotnych w procesie prawidłowego planowania żywienia.
Podczas sesji tematycznych można było poznać najnowsze wyniki badań w zakresie profilaktyki nowotworów poprzez wprowadzenie diety roślinnej, różnic w motywacji wyboru diety przez wegetarian i wegan, dowiedzieć się jak dieta roślinna postrzegana jest przez Ajurwedę oraz zadać pytania specjalistom z branży gastronomicznej o najlepsze sposoby na wprowadzenie dań roślinnych do menu.


Zainteresowani mogą bezpłatnie pobrać streszczenia wszystkich wystąpień ze strony vegmed.de

Autorzy: Dagmara Gruba i Kamila Anna Grześkowiak