Już 1 lutego w Los Angeles rozpocznie się pierwszy w historii Tydzień Mody, na którym nie pojawią się żadne produkty pochodzenia zwierzęcego. Wydarzenie pod hasłem „Cruelty-free is the new luxury” (tłum. „Wolność od okrucieństwa to nowy luksus”) potrwa 4 dni i towarzyszyć mu będą pokazy mody, wykłady i wystawy.

Organizatorzy Wegańskiego Tygodnia Mody – aktywiści z Fashion Revolution sprzeciwiają się wykorzystywaniu zwierząt do produkcji skór, futer i innych materiałów. Właśnie dlatego stworzyli przestrzeń, gdzie moda spotka się z aktywizmem.

Los Angeles wegańską stolicą mody?

Co prawda Los Angeles nie jest kojarzone z modą tak bardzo jak Nowy Jork, Mediolan czy Paryż, ale miejsce Vegan Fashion Week nie zostało wybrane bez przyczyny.

LA jest jednym z miast, które radykalnie sprzeciwiają się futrom naturalnym. We wrześniu 2018 roku na terenie miasta wprowadzono całkowity zakaz produkcji i sprzedaży ubrań oraz akcesoriów futrzanych.

Weganizm – nowy trend w modzie światowej

„Nadszedł czas na stworzenie Tygodnia Mody, który pokazuje, że dziś weganizm nie jest związany wyłącznie ze zwierzętami – weganizm polega na byciu dobrym dla wszystkich stworzeń na Ziemi, również dla ludzi. To już nie jest kwestia stylu. To kwestia wyboru” – mówi organizatorka wydarzenia Emmanuelle Rienda w wywiadzie dla magazynu Vouge.

Zobacz też: Dlaczego warto być Sklepem Wolnym od Futer?

W rozmowie Rienda podkreśla też, jak ważne są zmiany w świecie mody. Właśnie dlatego w wydarzeniu wezmą udział zarówno wegańskie marki, jak Hiraethwspółtworzona przez aktorkę i aktywistkę Rooney Marę, jak i domy mody, które na co dzień używają jeszcze materiałów pochodzenia zwierzęcego, ale widzą potrzebę zmian.

Wegański Tydzień Mody

https://www.veganfashionweek.org/

W ostatnich latach decyzję o rezygnacji z futer naturalnych podjęło już wiele domów mody i projektantów cenionych na całym świecie, m.in. Chanel, Gucci, Versace, Armani, Michael Kors czy Burberry. Za ich przykładem podążają również polskie marki odzieżowe, takie jak LPP czy Simple.
O krok dalej poszedł Asos, który zrezygnował ze sprzedaży nie tylko futer naturalnych, ale również jedwabiu, kaszmiru, moheru oraz piór. Lista świadomych projektantów i producentów ubrań z pewnością będzie się powiększać.

Czy kupowanie ubrań wolnych od okrucieństwa jest trudne?

Nie tak trudne, jak mogłoby się wydawać! Organizatorka Wegańskiego Tygodnia Mody przekonuje, że dobre materiały, za którymi nie stoi cierpienie zwierząt, są dostępne w wielu sklepach. Zobacz: Lista sklepów wolnych od futer 
„To kwestia świadomości. Właśnie to staramy się wytłumaczyć” – dodaje Rienda.
Więcej o Wegańskim Tygodniu Mody 

fot: https://www.veganfashionweek.org/
Źródła:
https://www.veganfashionweek.org
https://www.vogue.com/article/vegan-fashion-week-los-angeles-emmanuelle-rienda
https://k-mag.pl/article/pierwszy-weganski-fashion-week-5c3769cf38ff312dd3a46ee9
Zdjęcie – https://pixabay.com/photo-3336731/