Wegańska jajecznica? Wiele osób pewnie zareagowałoby na takie słowa zdziwieniem lub oburzeniem. Inni, bardziej zaawansowani w roślinnej kuchni, mogliby pomyśleć o różnych odmianach tofucznicy lub ciecierzycznicy. Okazuje się jednak, że można na śniadanie zjeść talerz pełen świeżej, pachnącej, wegańskiej jajecznicy – bez jajek!

Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych, bo to tam na razie dostępny jest JUST Egg, który sprzedał się już w ilości odpowiadającej 2 milionom kurzych jaj. JUST, firma odpowiadająca za stworzenie tego produktu, planuje niedługo zawojować również rynek europejski.
wegańskie jajko

Jak stworzyć jajko bez jajka?

JUST (znane wcześniej jako Hampton Creek) zostało założone w 2011 roku przez Josha Balka i Joshuę Tetricka. Ich marzeniem było stworzenie roślinnych produktów, które byłyby nie tylko zdrowsze niż ich tradycyjne odpowiedniki, ale też nieporównywalnie lepsze dla środowiska.

Przeczytaj także: CBOS: Na co zwracamy uwagę kupując jajka?

Jak sami mówią, używają do tego narzędzi i mają ich do dyspozycji ponad 300,000! Narzędziami nazywają gatunki roślin z całego świata, które kryją w sobie potencjał na zastąpienie powszechnie dzisiaj używanych produktów zwierzęcych. Ich pierwszym produktem był majonez – słynny JUST Mayo, w którym zamiast kurzych jajek możemy znaleźć kanadyjską odmianę żółtego grochu.

Produkt JUST Egg zadebiutował w grudniu 2017 roku – za roślinną i ekologiczną wersją jajecznicy kryje się białko pochodzące z niepozornej fasoli mung, rośliny uprawianej przez człowieka od kilku tysięcy lat.

Przyjazne dla kur i środowiska

Poza walorami smakowymi, twórcy JUST Egg poważnie potraktowali aspekt ekologiczny ich produktu. Pod tym względem zostawia on tradycyjnie produkowane kurze jajka daleko w tyle: produkcja JUST Egg wymaga o 77% mniej wody, a także wytwarza o 40% mniejszy ślad węglowy.

Liczne sukcesy JUST

Biorąc to wszystko pod uwagę, nikogo nie dziwi, że magazyn TIME umieścił JUST Egg na liście 10 najważniejszych ekologicznych produktów roku 2018, a Popular Science nazwał go jedną ze 100 najlepszych innowacji ubiegłego roku. W 2014 firma zdobyła aż 113 milionów dolarów dzięki inwestorom takim jak multimilioner Li Ka-Shing, współzałożyciel Yahoo! Jerry Yang oraz Khosla Ventures.
wegańskie jajko

Ambitne plany na poszerzenie oferty

W 2017 roku JUST ogłosiło, że prowadzi badania nad produkcją czystego mięsa (mięsa produkowanego in vitro bez konieczności zabijania zwierząt), tym samym dołączając do grona takich firm, jak Memphis Meats i Mosa Meat.
Miejmy nadzieję, że już niedługo JUST Egg będzie dostępny również na rynku polskim!

Tekst: Julia Bernfeld

źródła: http://www.fpiec.pl/foodie/weganski-odpowiednik-jajka-sprzedal-sie-juz-w-usa-w-ilosci-odpowiadajacej-2-mln-kurzych-jaj-niedlugo-bedzie-dostepny-w-europie
https://justforall.com/
https://justforall.com/en-us/products/consumer/egg