Idzie lato. Jak wszyscy wiemy najlepszą przekąską w upalne dni są lody. Do niedawna w naszym pięknym mieście byliśmy skazani na rożki i lody na patyku dostępnie jedynie w sklepach ze zdrową żywnością  lub na poszukiwanie odpowiednich sorbetów w supermarketach. Jednak czasy się – na szczęście – zmieniają!

 

fot.: sxc.hu

sxc.hu

Lody Marczak

Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy swoją lodziarnię przy ulicy Piłsudskiego otworzyły rzemieślnicze  Lody Marczak – tam po raz pierwszy miałam okazję spróbować rewelacyjnych sorbetów, o wspaniałej kremowej konsystencji – zupełnie innej niż ta, jaką zapamiętałam z innych miejsc. Dostępne tam smaki również są wyjątkowe – kiwi, malina z bazylią, ogórek z limonką, liczi… Rodzaj sorbetu zmieniają się, załoga lodziarni przygotowuje różne smaki lodów każdego dnia.

1

 

Fabryka Lodów

Kolejnym miejscem z robionymi na miejscu wegańskimi  lodami jest Fabryka Lodów przy ul. Śląskiej. Można tam zjeść na przykład przysmaki o nazwie “wegański orzech” lub czekoladowe. Przy mojej ostatniej wizycie na orzechowe się wprawdzie nie załapałam, ale czekolada jest bardzo czekoladowa.

 

Z obiema lodziarniami prowadzone są rozmowy odnośnie dołączenia do kampanii Roślinniejemy – trzymajcie kciuki, żeby wszystko poszło po naszej myśli!

 

Krążą słuchy, że poza wspomnianymi już miejscami, można załapać się na roślinne lody również w Gelatiamo na placu Orła Białego (pracownik zapewniał, że sorbet w lokalu jest w 100% roślinny). Zaś w Artisanie przy Placu Zwycięstwa znajdziemy lody zrobione z mleka kokosowego.

 

Mamy nadzieję, że ten trend się utrzyma i wegańskie lody staną się wkrótce dobrem ogólnodostępnym.

 
Klaudia Frost i Julia Wojciechowska
7.05.2015