W jednej ze szkół podstawowych w Suffolk w Wielkiej Brytanii dzieci hodują 3 prosięta, które nazwały Szynka, Bekon i Wieprzowina. Jak wskazują te imiona, świnki nie są klasowymi pupilami. Gdy osiągną odpowiednią wagę, zostaną wysłane do rzeźni.

Dzieci (już czterolatki!) uczestniczą w każdym etapie procesu, którego efektem końcowym będzie mięso – karmią prosięta, tworzą przepisy kulinarne i plakaty reklamujące mięso. Rzekomo ma to wzbogacić ich wiedzę o „pochodzeniu jedzenia”.

Ta sytuacja jest problematyczna z kilku powodów. Przede wszystkim pokazuje dzieciom nieprawdziwe warunki hodowli zwierząt na mięso. Świnki z Suffolk nie żyją w hodowli przemysłowej – a z takich miejsc pochodzi większość mięsa. Zwierzęta żyją w nich na bardzo małej przestrzeni, są kastrowane bez znieczulenia, nigdy nie wychodzą na dwór i cierpią na wiele chorób. To właśnie tak powstaje mięso – a nie w zagrodzie ze słomą, którą widać na zdjęciu z Suffolk. Okazuje się więc, że szkoła wprowadza uczniów w błąd.

Co więcej, jedzenie mięsa ukazane jest jako coś normalnego, oczywistego i koniecznego. Nauczycielka Sarah Brown stwierdziła: „Rozmawialiśmy o tym, że dzieci będą bardzo smutne, jednak wszystkie przyznały, że lubią jeść parówki.” Jednak czy ktoś wspomniał im o smacznych alternatywach dla mięsa albo o tym, że nie jest ono niezbędne dla zdrowia?

Szkoła powinna uczyć dzieci współczucia i szacunku do zwierząt, a nie ich wykorzystywania. Tutaj jednak widać jednak coś zupełnie przeciwnego: dzieciom odbiera się ich wrodzoną empatię i uczy je, że pewne zwierzęta służą do jedzenia, a ich zabijanie nie jest niczym złym. Ofiarami eksperymentu będą w pierwszej kolejności świnie (jeśli rzeczywiście zostaną zabite), ale także uczniowie, którzy nie dowiedzą się, że wcale nie trzeba jeść mięsa.

Zachęcamy do podpisania się pod petycją, która prosi szkołę o darowanie życia świnkom: http://www.thepetitionsite.com/701/506/479/request-that-peasenhall-primary-school-reconsider-raising-and-killing-three-piglets/

Artykuł na ten temat: http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-suffolk-21427695