Kilka dni temu w USA w stanie Kalifornia wprowadzono zakaz całkowitej sprzedaży i importu foie gras! To świetna wiadomość zarówno dla gęsi i kaczek, które hodowane były dla pozyskania tego kontrowersyjnego specjału, jak i dla walczących w ich obronie aktywistów.

Zakaz po raz drugi.

Prawo zakazujące sprzedaży foie gras w Kalifornii uchwalono już w 2004 r., jednak zostało ono uchylone w 2015 r. pod naciskami producentów foie gras, którzy wnieśli pozew przeciwko zakazowi. Argumentem w tej sprawie stała się wówczas luka prawna, która miałaby świadczyć o tym, że poprzez zakaz naruszono prawo federalne.
15 września 2017 r. sędzia Jacqueline Nguyen wraz z dwójką innych sędziów orzekli jednogłośnie, że prawo stanowe nie narusza w tym aspekcie prawa federalnego. W związku z tym Kalifornia ma pełne prawo do wprowadzenia zakazu importu czy sprzedaży słynnego pasztetu.
Decyzja sędziów nie pozostała bez echa. Producenci planują wniesienie sprawy przeciwko zakazowi.
Procedura powstawania foie gras jest okrutna i bardzo bolesna dla gęsi i kaczek. Polega na przymusowym karmieniu poprzez wprowadzenie metalowej rurki do gardła zwierząt. Robi się to, aby stłuszczyć jak najbardziej ich wątrobę, z której później przyrządza się pasztet.
Aktywiści od lat walczą z zaniechaniem tej procedury. Jest to niepotrzebne okrucieństwo, które powoduje ptakom ogromny ból.
Zakaz produkcji foie gras obowiązuje w tej chwili w Austrii, Kalifornii (USA), Czechach, Danii, Anglii, Finlandii, Niemczech, Holandii, we Włoszech, w Irlandii, Izraelu, Luksemburgu, Norwegii, Polsce, Szwecji, Szwajcarii oraz Turcji.

Chcesz pomóc nam ratować zwierzęta?

Wstąp do Otwartych Klatek

Źródła:
http://www.animalequality.net/node/1065
https://sf.eater.com/2017/9/15/16316574/foie-gras-ban-california