Jedną z rzeczy, które bardzo często słyszę od różnych osób, jest: “Bardzo chciałbym wam pomagać, ale pracuję dużo i nie będę w stanie znaleźć na to czasu”. Być może próba wygospodarowania tego czasu na działanie w organizacji wcale nie jest konieczna?

Osoby związane z ruchem Efektywnego Altruizmu podpowiadają, że często najlepiej możemy pomagać, przekazując pieniądze organizacjom czyniącym dobro. Wśród osób, które chcą pomagać w rozwiązaniu najważniejszych globalnych problemów – a cierpienie zwierząt hodowanych przemysłowo jest jednym z nich – nie jest niczym nadzwyczajnym oddawanie 50% swoich dochodów na rzecz skutecznych organizacji.

Warto wspomnieć, że Otwarte Klatki są uznawane za organizację o wysokim poziomie skuteczności. Czytaj: Efektywny altruizm nas docenił

Czy to rozwiązanie tylko dla bogatych? Nie! Żeby zostać członkiem organizacji “Giving What We Can”, która promuje dobroczynność i wspieranie skutecznych organizacji społecznych i prozwierzęcych, należy zobowiązać się, żeby przekazywać na ważne cele przynajmniej 10% swoich dochodów. W gronie członków i członkiń znajdują się zarówno osoby majętne, jak i mające bardzo przeciętne zarobki.
Założona w Oksfordzie organizacja 80000 Hours, której celem jest informowanie o tym, jak poszczególne osoby mogą pomóc tworzyć lepszy świat poprzez swoją pracę zawodową (80000 godzin to uśredniona liczba godzin, które przepracowujemy w ciągu życia), sugeruje pójście o krok dalej. Starają się popularyzować rozwiązanie “Earn-to-Give”, które polega na tym, że możemy się starać podejmować możliwie najlepiej płatne prace, żeby móc zarabiać więcej i tym samym być w stanie więcej przekazywać na czynienie dobra.

Pod wpływem 80000 Hours wiele osób zdecydowało się już zmienić swoje plany zawodowe albo przenieść się na inny kierunek studiów, żeby zwiększyć swoje przyszłe zarobki i być w stanie dzięki temu dysponować większą ilością pieniędzy. Pieniędzy, które chcą wykorzystać do zmieniania świata na lepsze dla ludzi i zwierząt.
Jeśli chcemy pomagać przy pomocy pieniędzy, powinniśmy mówić o tym często i głośno. Kiedy nasi znajomi wiedzą, że wspieramy organizacje działające na rzecz zwierząt, to jest duża szansa, że oni też zaczną je wspierać.
Dawanie pieniędzy na skuteczną działalność nie jest gorszym aktywizmem niż rozdawanie ulotek albo organizowanie pikiet. Jeśli masz do tego predyspozycje, możesz dzięki temu zdziałać dużo więcej niż jako aktywista albo pracownik NGO. Z kolei mówiąc innym, że pomagasz, dając pieniądze, promujesz modę na dobroczynność i sprawiasz, że więcej osób będzie chciało inwestować swoje pieniądze w czynienie dobra na świecie.

Razem na pewno uda nam się tego dokonać.

Jeśli chcesz regularnie wspierać działalność Otwartych Klatek, ustaw stały przelew na:
81 2030 0045 1110 0000 0257 1960
Tytuł przelewu: darowizna
Stowarzyszenie Otwarte Klatki
ul. Grottgera 16/1
60-758 Poznań
SWIFT: PPABPLPKXXX
IBAN: PL 81 2030 0045 1110 0000 0257 1960

Photo by Jimi Filipovski on Unsplash
Photo by rawpixel.com on Unsplash