W wielu krajach świata hodowla zwierząt na futra jest uznawana za poważny problem. W trosce o dobro norek, lisów i jenotów kolejne kraje zakazują tego okrutnego procederu. Zobacz, gdzie już podjęto odpowiednie działania!

Wielka Brytania i Holandia

Niedoścignionym liderem praw zwierząt na świecie jest Wielka Brytania – to właśnie tam hodowli zwierząt futerkowych zakazano już w 2000 roku. Niedługo później, w 2004 roku, ustawę antyfutrzarską uchwalił parlament Austrii.
Prawdziwym przełomem było jednak podjęcie w 2012 roku podobnej decyzji przez Holendrów – to oni od wielu lat byli europejskimi liderami w hodowli norek. Tymczasem do roku 2024 przemysł futrzarski w Holandii zostanie zupełnie wygaszony.

Troską o zwierzęta wykazała się również Słowenia, gdzie w 2013 roku hodowcom przyznano tylko 3 lata na zamknięcie ferm. Natomiast Czesi w roku 2017 wyznaczyli dwuletni okres wygaszania przemysłu futrzarskiego.

W 2018 roku ogłoszono plan zamknięcia ferm futrzarskich także w Norwegii, która dotychczas przodowała w produkcji lisich futer. Niedługo później w jej ślady poszły Luksemburg oraz Belgia. Inne kraje wygaszające przemysł futrzarski to Macedonia, Serbia, a także Bośnia i Hercegowina.

Ostre regulacje przyczyną wygasania przemysłu futrzarskiego

W inny sposób do problemu podeszły Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi wprawdzie nie zakazali hodowli futrzarskich, narzucili jednak ostre regulacje. Według niemieckiego prawa każde zwierzę ma mieć naprawdę dużą klatkę, norkom należy się swobodny dostęp do wody, w której mogą pływać, a lisom oraz jenotom odpowiednie podłoże, aby mogły w nim kopać.
Takie wymagania sprawiają, że prowadzenie ferm jest zwyczajnie nieopłacalne, więc kolejne hodowle kończą swoją działalność. W 2017 roku zadecydowano, że do 2023 roku przemysł futrzarski w Niemczech zostanie zupełnie wygaszony.

Polscy politycy odrzucili ustawę, która zakładała koniec przemysłu futrzarskiego. Nie pozwól, by sprawa ucichła – bądź z nami na wielkiej demonstracji w Warszawie 13 września!
https://www.facebook.com/events/1754865257883938/?ti=as

Źródło: https://www.furfreealliance.com/fur-bans/