To naprawdę doskonałe wiadomości oraz wielki krok w kierunku poprawy losów niedźwiedzi w Wietnamie! Dziś podpisano dokument, zakazujący leczenia środkami, zawierającymi żółć niedźwiedzią.

Od lat 80. XX wieku coraz bardziej popularne stawały się praktyki leczenia żółcią tych zwierząt, a ich populacje zostały zdziesiątkowane i zniewolone, by zaspokoić zapotrzebowanie.

Hodowla niedźwiedzi w Wietnamie jest nielegalna od 1992 roku.

W 2005 roku osiągnęła ona szczyt 4300 osobników, a rok później każdy niedźwiedź trzymany w niewoli został zaczipowany, tak, by można było kontrolować i zapobiec pojawianiu się nowych osobników.  Dziś jest ich 1000, a organizacje pozarządowe oraz władze chcą zmniejszyć tę liczbę do zera.
Życie niedźwiedzi w Wietnamie
Dotychczas rząd wyrażał zgodę na przetrzymywanie niedźwiedzi w gospodarstwach domowych, o ile nie będzie pobierana od nich żółć. Wszystko z braku ośrodków ochronnych dla zwierząt.
Dziś (19 lipca 2017 r.)  Wietnamska Administracja Leśnictwa  (VNFOREST) oraz Animal Asia w końcu doszły do porozumienia i podpisano dokument, który nakazuje całkowite zaprzestanie leczenia preparatami z żółci, używanymi w medycynie tradycyjnej. Ma to nastąpić do 2020 roku.

  • Powinien on zredukować popyt na nielegalne środki lecznicze i zamknąć ten okrutny rynek, działający mimo regulacji prawnych.
  • Zobowiązuje rząd do zagwarantowania,że żaden niedźwiedź nie będzie mógł być przetrzymywany w prywatnych gospodarstwach.
  • Około 1000 niedźwiedzi przetrzymywanych teraz na terenie całego kraju zostanie przeniesionych do zwierzęcych sanktuariów.

“Ten historyczny dokument łączy organizacje pozarządowe i rząd w osiągnięciu wspólnego celu – zakończenia hodowli niedźwiedzi na żółć w Wietnamie.” – powiedział Dyrektor Animal Asia.

Odkąd organizacja ta utworzyła sanktuarium dla zwierząt w Tam Dao (2008 r.), uratowała 186 wietnamskich niedźwiedzi.
Porozumienie to dopiero początek – teraz zaczyna się droga do wspólnego celu, aby zakończyć to trwające okrucieństwo. Przeniesienie zwierząt do sanktuariów będzie następowało z czasem, ale istnieje potrzeba wybudowania nowych ośrodków, a to łączy się ze znalezieniem funduszy do wsparcia organizacji pozarządowych i miłośników zwierząt.

Dołącz

Jeśli nie chcesz być obojętny na los zwierząt, wspieraj organizacje pozarządowe w działaniach, poprawiających warunki bytowe oraz działających na rzecz ich praw. Możesz dołączyć także do Otwartych Klatek jako wolontariusz.

źródło:https://www.animalsasia.org/uk/media/news/news-archive/breaking-news-vietnam-agrees-plan-to-close-all-bear-bile-farms.html
fot. tytułowe: https://www.flickr.com/photos/animalsasia/ Animals Asia Flickr
Zdjęcia we wpisie pochodzą z: https://www.flickr.com/photos/animalsasia/