Chów klatkowy przechodzi do historii – czy twoja firma jest gotowa na zmiany?

  • 8 na 10 Polaków jest zdania, że hodowla klatkowa nie zapewnia kurom odpowiednich warunków do życia. (Biostat, 2022)
  • Komisja Europejska przyjęła rezolucję w sprawie Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”. Obecnie trwają prace nad wnioskiem ustawodawczym, a potencjalny zakaz chowu klatkowego ma wejść w życie w 2027 roku.
  • Jeden z największych producentów jaj w Polsce, Aktiw, zakończy produkcję jaj klatkowych już w 2023 roku, skupiając się jedynie na alternatywnej hodowli kur.
  • Ponad 140 firm działających w Polsce podjęło oficjalne zobowiązania do rezygnacji z jaj pochodzenia klatkowego do 2025 roku.
  • 51 działających w Polsce firm wdrożyło już swoje zobowiązania w życie i wycofało jaja klatkowe z produkcji i/lub oferty – w tym Biedronka, Makro, Netto, Żabka, Maspex czy KFC.
  • Pięciu producentów jaj, w tym Fermy Drobiu Woźniak, Fermy Drobiu Mizgier, Polskie Fermy Grupa, Producentów Sp. z o.o., Aktiw Sp. z o.o. oraz PW Amigo, oświadczyło, że nie planuje już żadnych inwestycji w chów klatkowy.

Co ważne, możemy zadeklarować, że już na początku 2023 zrezygnujemy zupełnie z produkcji klatkowej, będziemy wyłącznie producentem jaj alternatywnych!

Adrian Wyrwiński, Prezes Zarządu firmy Aktiw Sp. z o.o., właściciel marki „Kotlina Natury”


Chcesz wiedzieć więcej?

Nie zostawaj w tyle za konkurencją. Dowiedz się więcej o trendzie wycofywania jaj z chowu klatkowego. Przeczytaj raport zmian w branży spożywczej i na rynku jajecznym w 2021 roku.


Jesteś gotowy zrezygnować z jaj klatkowych?

Jako odpowiedzialny społecznie przedsiębiorca chcesz podążać za trendami i podjąć decyzję o rezygnacji z produkcji lub używania czy sprzedawania jaj klatkowych?

Skontaktuj się z nami: julia.pajak@otwarteklatki.pl

Stowarzyszenie Otwarte Klatki

ul. Grottgera 16/1, 60-758 Poznań

KRS: 0000444120