Przekaż darowiznę

20 ciekawostek o kurach

Jak niezwykłe są te ptaki i co łączy je z dinozaurami? Przedstawiamy zbiór 20 ciekawostek na temat kur!

  

 1. Kury mają doskonałą pamięć. Potrafią zapamiętać i rozróżnić ponad 100 twarzy innych kur oraz rozpoznać je nawet po kilku miesiącach rozłąki.
 2. Kury mają swój własny język złożony z około 30 różnych dźwięków. Każdy z nich ma swoje znaczenie.

  20 ciekawostek o kurach

  Kura Marta i Coco schanel , kury z busa z ktorego sprzedawano odpady z fermy hodowlanej , znalazly szczesliwy dom u Gosi i Kamila .Foto : Andrew Skowron .

 3. Z pomocą konkretnych gdaknięć kury mogą nie tylko ostrzegać stado przed drapieżnikiem czy wołać do znalezionego pokarmu, lecz także okazywać emocje.
 4. Najstarsza kura na świecie dożyła 16 lat. W naturze kury żyją ok.10 lat, jednak w hodowli przemysłowej brojlery giną w wieku około 6 tygodni, a nioski – 1,5 roku.
 5. Kury umieją powstrzymać się przed zjedzeniem smakołyku, jeśli wiedzą, że dzięki temu dostaną większą nagrodę w przyszłości.
 6. Kurzy dziób jest czuły na ból. Pomimo to hodowcy przycinają dzioby kurcząt bez znieczulenia, aby ograniczyć wzajemne okaleczanie się stłoczonych i zestresowanych zwierząt.

  Subskrybuj nasz kanał na YouTube i poznaj więcej ciekawostek o zwierzętach!

  Kanał na YouTube

  Zobacz nasze filmy

 7. Kwoka gdacze do swoich piskląt jeszcze zanim te wyklują się z jajek. Co więcej, pisklęta również popiskują do niej i do siebie nawzajem, aby zsynchronizować czas wyklucia.
  20 ciekawostek o kurach
 8. Żeby zwrócić na siebie uwagę kury, kogut wykonuje skomplikowany taniec godowy złożony z odpowiednich kroków, dźwięków oraz ruchów głowy, podnosząc i upuszczając przy tym jedzenie.
 9. W wyborze partnera, kura zwraca uwagę na wielkość i kolor grzebienia na jego głowie: im większy i jaśniejszy, tym lepiej. Duże znaczenie ma też miejsce danego koguta w hierarchii stada oraz przedstawiony przez niego taniec godowy.
 10. Koguty wykazują szarmanckie zachowania wobec ulubionych kur – zakrywają je przed deszczem własnymi skrzydłami i dzielą się swoim jedzeniem.
 11. Kiedy kwoka wysiaduje swoje jajko, obraca je nawet 50 razy dziennie, aby upewnić się, że jest równomiernie ogrzane.
 12. Kury lubią niektóre osobniki w stadzie bardziej, niż pozostałe. Kiedy znajdują jedzenie, w pierwszej kolejności prowadzą do niego najbliższe przyjaciółki.
 13. Kura domowa to najliczniejszy gatunek ptaków na świecie – jej światowa populacja liczy około 25 miliardów osobników.
 14. Kurze serce bije od 220 do 360 razy na minutę. Dla porównania, ludzkie wykonuje w tym czasie nie więcej niż 100 uderzeń.
 15. Kury, podobnie jak ludzie, miewają dobre i złe sny.
 16. Kura domowa jest jednym z najbliższych żyjących krewnych tyranozaura.
 17. W Indonezji można spotkać bardzo rzadki gatunek kury o nazwie ayam cemani. Wyróżnia się on szczególnym kolorem – jego pióra, dziób, skóra, a nawet narządy wewnętrzne są kruczoczarne. Ptak tej rasy może kosztować nawet 2,5 tysiąca dolarów!
 18. Dzikie kury znoszą 10 – 15 jaj rocznie. Natomiast nioska na fermie przemysłowej znosi w tym samym czasie około 300 jaj, co prowadzi do szybkiego wycieńczenia organizmu, osłabia kości i narządy wewnętrzne.
 19. Kurze mamy uczą swoje pisklęta, jakie rośliny powinny jeść, a których unikać.
 20. Już dwuletnie kurczęta są świadome, że dana rzecz nie przestaje istnieć, kiedy znika z ich pola widzenia. Ludzkim dzieciom zrozumienie tego faktu zajmuje około 7 miesięcy.

Wyraź poparcie dla polepszenia życia kur

Podpisz deklarację!

Podpisz

Pomóż nam działać!

50 zł100 zł20 złinna kwota

Bądź na bieżąco

Trzymaj z nami rękę na pulsie i dołącz do grupy osób, którym zależy
na losie zwierząt hodowanych przemysłowo.