Lisy to inteligentne zwierzęta, których zachowanie jest podobne nie tylko do psów, ale też do kotów. Uwielbiają zabawy i są ciekawskie. Jednak to nie wszystko, co warto wiedzieć na ich temat.

Przedstawiamy 10 interesujących faktów o lisach!

1. Lisy są wszystkożerne. Jedzą jagody, robaki, pająki i małe zwierzęta, takie jak myszy czy ptaki. Lisy rude na przykład często wybierają owoce – jesienią w niektórych rejonach stanowią one nawet 100% ich diety!

2. Są w stanie usłyszeć pisk myszy z odległości 100 metrów! To mniej więcej tyle, ile mierzy długość boiska do gry w piłkę nożną

Chcesz pomóc lisom cierpiącym na fermach?

Dołącz do działań na rzecz zakazu zabijania zwierząt na futra:

Podpisz deklarację!

3. Lisy mają wibrysy na łapach oraz pysku, które pomagają im poruszać  się w terenie.

4. Lis jest jedynym przedstawicielem rodziny psowatych, który potrafi schować swoje pazury niczym kot. Ich źrenice są owalne i ułożone  pionowo, również jak u kotów, co pomaga im lepiej widzieć nocą.

5. Są bardzo skoczne. Lis rudy potrafi skakać na wysokość ponad 2 metrów! Swoje umiejętności wykorzystuje w czasie polowania na zwierzęta myszopodobne.6. Lisie noworodki nie widzą, nie słyszą i nie chodzą. Opiekuje się nimi matka, natomiast ojciec zdobywa dla nich pożywienie.

7. Niestety niektóre osoby nadal polują na lisy, okrutnie nazywając to “sportem”. Wprawdzie w 2002 r. w Szkocji, a dwa lata później również w Anglii i Walii, zostało wprowadzone prawo zakazujące kontrowersyjnych polowań  z psami, jednak ta metoda jest nadal legalna w wielu innych miejscach, takich jak Irlandia, Ameryka Północna i Australia.


8. Lisie futro jest przepiękne. Na lisie! Niestety okrutny przemysł futrzarski nadal wykorzystuje te zwierzęta, hodując je w okropnych warunkach, zamknięte od małego szczeniaka w klatkach, obdzierając ze skóry po paru miesiącach życia. Ponieważ hodowcom  zależy tylko na “produkcie” wysokiej jakości, dlatego stosują metody uboju, które pozwalają zachować futro w stanie nienaruszonym, ale powodują ogromne cierpienie zwierząt. Najczęściej jest to porażenie prądem poprzez wepchnięcie elektrod do pyska i odbytu.

9. Lis wirginijski, naturalnie występujący w Ameryce Południowej, jest jedynym psowatym, który potrafi wspinać się na drzewa.

10. Lisy wydają około 40 różnych odgłosów. Chcesz posłuchać lisiej “mowy”? Kliknij tu:
https://www.youtube.com/watch?v=J6NuhlibHsM&amp=&feature=youtu.be

http://www.laughinggif.com/
https://giphy.com
Photo by Sunyu on Unsplash
https://imgur.com/