Chcesz pomagać zwierzętom, ale nie wiesz, czy masz do tego odpowiednie umiejętności? Oto mój prywatny wybór 10 inspirujących kobiet, które działają na rzecz zwierząt na bardzo różne sposoby. Każdą z nich miałam okazję poznać osobiście i uważam je za niesamowicie interesujące i inspirujące osoby. Może któraś z nich będzie inspiracją również dla Ciebie!

JoAnne McArthur


Utalentowana i pracowita fotografka, autorka wielu projektów, takich jak WeAnimals, Unbound, czy Captive, które pokazują życie zwierząt w niewoli, oraz ludzi walczących o lepszy świat dla zwierząt. Sama mówi o sobie, że jest fotografką wojenną, która fotografuje historię, która rozgrywa się przed naszymi oczami. McArthur pokazuje, jak wiele można zdziałać przy pomocy sztuki – jej zdjęcia wykorzystywane są przez organizacje prozwierzęce na całym świecie. Więcej: http://joannemcarthur.com

Dr Joanna Swabe


Lobbystka w Parlamencie Europejskim. Pracowała nad wieloma projektami, które zapewniają lepszą ochronę zwierzętom hodowlanym, oraz gatunkom zagrożonym. Jej priorytetem jest uwzględnianie dobrostanu zwierząt w umowach o wolnym handlu. Przed rozpoczęciem pracy w polityce, przez 10 lat była związana ze światem nauki, opublikowała wiele artykułów naukowych i książek. Jej praca to świetny przykład na to, jak wiele można zdziałać aktywistka z olbrzymią wiedzą, która nie boi się dyskutować z politykami. Twitter: https://twitter.com/joswabe

Yana Koroliova


Prezeska Otwartych Klatek na Białorusi. Aktywistka z wieloletnim stażem, pracująca często samodzielnie w kraju, który nie ma żadnej legislacji chroniącej zwierzęta gospodarskie, a do tego praktycznie uniemożliwia działalność organizacji pozarządowych. Yana pracuje z wolontariuszami, organizuje eventy, pisze artykuły o ochronie zwierząt hodowlanych do mediów, oraz wydaje własne pismo: Esther Journal. Yana jest przykładem niesamowitej wytrwałości, bo wiele osób, które działają w tak niesprzyjających warunkach, dawno by się poddała. A walka o prawa zwierząt zajmie nam jeszcze wiele lat, więc każdy z nas musi uczyć się tej wytrwałości.

Karolina Kuszlewicz


Adwokatka zwierząt i autorka bloga W imieniu zwierząt i przyrody – głosem adwokata. Wykorzystuje umiejętności zdobyte na studiach prawniczych, żeby działać na rzecz zwierząt przy pomocy takich narzędzi jak proces sądowy, interwencje prawne i doradztwo legislacyjne. Zdecydowanie potrzebujemy więcej osób, które będą walczyć o zwierzęta w sądach, więc mam nadzieję, że Karolina będzie inspiracją dla kolejnego pokolenia młodych prawniczek i prawników.

Melanie Joy


Psycholożka społeczna, mająca na swoim koncie kilka książek na temat psychologii w kontekście ruchu prozwierzęcego i weganizmu. Obecnie wiele czasu poświęca na szkolenie wegan w skutecznej komunikacji w ramach warsztatów CEVA (Centre for Effective Vegan Advocacy), jest też współzałożycielką organizacji ProVeg, która działa również w Polsce. Wszystkie ruchy społeczne mogą wiele się nauczyć od specjalistów i specjalistek z różnych dziedzin, a Joy pokazuje jak wiedzę z psychologii można przenieść na praktyczne wskazówki dla aktywistów. Więcej: https://www.carnism.org/

Ilona Rabizo


Wiceprezeska i współzałożycielka Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Z wykształcenia socjolożka. Współpracuje ze społecznościami lokalnymi, które walczą z budową wielkich ferm, które zanieczyszczają środowisko i utrudniają życie miekszańcom wsi. Zatrudniła się też w rzeźni, żeby zobaczyć na własne oczy jak traktowane są tam zwierzęta, oraz sami pracownicy. Swoje doświadczenia opisała w książce “W kieracie ubojni” wydanej przez Wydawnictwo Trojka. Niewiele osób odważyłoby się pewnie na taki krok, ale zwierzęta potrzebują więcej takich bohaterek.

Diana Szumilas


Diana jest z dietetyczką kliniczną i prowadzi własny gabinet we Wrocławiu. Jest też blogerką na http://vegancorner.pl/. W swoim kontakcie z pacjentami oraz wpisach na mediach społecznościowych zawsze opiera się na badaniach naukowych. Promuje zdrowe życie bez wyrzekania się przyjemności z jedzenia i pisze dużo o akceptacji swojego ciała, co nie jest częste na profilach prowadzonych przez dietetyków. Diana udziela praktycznych wskazówek osobom, które chcą rezygnować z jedzenia mięsa, a wiele osób bardzo takich porad potrzebuje.

Zofia Pawelska


Zofia jest jeszcze studentką, a już stworzyła inicjatywę Lab Rescue, która uratowała kilkaset zwierząt przed pewną śmiercią i uzyskała spory rozgłos w mediach. To świetny przykład na to, że nie trzeba mieć wyższego wykształcenia, dużych funduszy, sprawnej organizacji, ani ukończonych studiów. Osoby, które naprawdę chcą zrobić coś dobrego dla zwierząt są zawsze w stanie znaleźć jakieś miejsce dla siebie. Jeżeli ktoś zaczyna robić sensowne rzeczy w tak młodym wieku, to jestem naprawdę ciekawa jak fantastyczne projekty będzie realizować za 5-10 lat. Trzymam kciuki.

Malka Kafka


Startuperka i restauratorka, prowadząca restaurację Tel Aviv oraz sieć franczyzową Tel Aviv Urban Food. Autorka książki kucharskiej “God Food. Boska kuchnia Malki Kafki”. Bardzo charyzmatyczna kobieta, która zaraża miłością do jedzenia. Żeby można było myśleć o zakończeniu hodowli przemysłowej, potrzebujemy jeszcze więcej osób, które będą tworzyły produkty stanowiące dobrą alternatywę dla potraw mięsnych. Do tego, potrzeba nam więcej osób, które oprócz serwowania dobrego jedzenia, będą odważnie rozwijały swój biznes.

Ewa Siedlecka


Jedna z najbardziej poważanych i doświadczonych dziennikarek w Polsce, która zawsze poświęcała wiele uwagi tematom dotyczącym zwierząt. Ewa pokazuje, jak można walczyć o dobro słabszych – w kręgu jej zainteresowań są również inne problemy społeczne – przy pomocy pióra. Żeby sytuacja zwierząt zmieniła się na lepsze, potrzebujemy debaty społecznej na ten temat, a w prowadzeniu jej dużą rolę odgrywają dziennikarze.