Czy wiecie, że kobiety są jedną z głównych sił napędowych ruchu prozwierzęcego? Są innowatorkami, pionierkami, aktywistkami. Działają w organizacjach pozarządowych, biznesie, kulturze, prawie i polityce. Upominają się o prawa zwierząt hodowlanych albo po prostu budują bardziej przyjazną im przyszłość.
Oto 10 Polek, które zmieniają świat dla zwierząt.

Olga Tokarczuk

Noblistki Olgi Tokarczuk nie trzeba nikomu przedstawiać, ale być może nie dla wszystkich oczywisty jest jej wkład w ruch prozwierzęcy. Pisarka, prywatnie wegetarianka, od lat pisze o zwierzętach z czułością i empatią, m.in. w zbiorze „Moment niedźwiedzia” i powieści „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Kto inny w swoim wykładzie noblowskim wspomniałby kilkukrotnie o problemie hodowli przemysłowej? Na szczęście mamy Olgę.

Marta Dymek

Czy przesadą byłoby nazwać Martę Dymek autorką nowej polskiej kuchni roślinnej? Może zamiast mówić, trzeba po prostu zabrać się do gotowania. Mielone kalafiorowe, flaczki z boczniaka czy pasztety z soczewicy to tylko niektóre z dań, które od lat podbijają polski internet i rynek wydawniczy. Jedno jest pewne: dzięki Marcie Dymek i jej Jadłonomii rzesze Polaków zakochały się w kuchni roślinnej.

Dobrosława Gogłoza

Słyszeliście kiedyś o organizacji pozarządowej, która rozpoczęła działalność w Polsce, a następnie z sukcesem przeniosła swój model działania na grunt innych krajów? Tak, jeśli słyszeliście o Otwartych Klatkach. Dobrusia Gogłoza jest nie tylko współzałożycielką stowarzyszenia Otwarte Klatki, ale także osobą, która nadała im międzynarodowy kierunek. To w dużej mierze dzięki jej wizji i determinacji Anima International (międzynarodowe wcielenie OK) stało się, według organizacji Animal Charity Evaluators, jedną z czterech najskuteczniej działających organizacji prozwierzęcych na świecie.

Sylwia Spurek

Weganka z Polski w Europarlamencie? A dlaczego nie? Sylwia Spurek pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, przecierając szlaki polskim politykom i polityczkom chcącym mówić głośno o cierpieniu zwierząt. Od lat walczy o prawa kobiet i wszystkich pokrzywdzonych, nie powinno więc dziwić, że chce zawalczyć również o zwierzęta. Takiej odwagi i wrażliwości życzymy wszystkim osobom działającym w polityce.

Weronika Pochylska

Fantastyczne pomysły i ciężka praca nad ich realizacją – na to można liczyć ze strony Weroniki Pochylskiej, pierwszej Polki na czele międzynarodowej kampanii roślinnej. To właśnie Weronice zawdzięczamy cykl fine-diningowych kolacji Chefs for Change czy film z 93-letnią wegetarianką panią Irenką, który podbił internet i telewizję. Obecnie Weronika zajmuje się koordynacją międzynarodowego zespołu Plant-Based Campaigns, gdzie wciela w życie swoje kreatywne podejście do promowania diety roślinnej.

Karolina Kubara

Ruch na rzecz zwierząt hodowlanych miałby bardzo ograniczone możliwości sukcesu, gdyby nie przedstawiciele sektora prywatnego, którzy nie boją się innowacji i z wyobraźnią patrzą w przyszłość. Wyobraźni z pewnością nie brakuje Karolinie Kubarze, współwłaścicielce marki Dobra Kaloria. To jej firma podbiła w 2019 roku rynek polskich alternatyw mięsa wprowadzając do masowej sprzedaży roślinnego burgera i roślinne klopsy. Ich smak pokochały zarówno osoby niejedzące mięsa, jak i te pozostające na diecie tradycyjnej.

Magdalena Kubit

Jak przekształcić tradycyjną firmę mleczarską w pioniera roślinnej rewolucji? Odpowiedź na to pytanie zna Magdalena Kubit, CEO firmy Jogurty Magda. To Magdalena nadała nowy kierunek rodzinnemu przedsiębiorstwu, sprawiając, że roślinny nabiał polskiej produkcji trafił pod strzechy. Wygrana w zeszłorocznym plebiscycie RoślinnieJemy potwierdziła uznanie, jakim konsumenci darzą kokosowe PlantOny. (A kto wygra w tym roku? Decydujecie Wy – głosowanie trwa do 9 stycznia)

Ela Radzikowska

Ruch prozwierzęcy nie istniałby bez fotografii: zarówno tej dokumentującej rzeczywistość zwierząt hodowlanych, jak i tej promującej roślinny styl życia. Ela Radzikowska jest mistrzynią obu. Jej zdjęcia znajdziecie zarówno w społecznościowych feedach Otwartych Klatek i kampanii RoślinnieJemy, jak i w publikacjach prasowych i książkowych, na przykład w nowej książce Karoliny Kuszlewicz.

Karolina Kuszlewicz

Karolina Kuszlewicz wzięła na siebie bardzo trudne zadanie stając na czele walki o ochronę prawną zwierząt w Polsce. Od lat wstawia się za zwierzętami prowadząc prawniczego bloga “W imieniu zwierząt i przyrody”, obejmując stanowisko rzeczniczki ds. ochrony zwierząt przy Polskim Towarzystwie Etycznym, a ostatnio także publikując bardzo potrzebną książkę “Prawa zwierząt: Praktyczny przewodnik”.

Katarzyna Piekarska

Na szczęście zwierzęta mają też swoich sprzymierzeńców w polskim parlamencie. Tych, którzy kierują się empatią i miłością wobec najbardziej wykorzystywanych gatunków. To Katarzynie Piekarskiej zawdzięczamy zakaz hodowli gęsi i kaczek na foie gras, obowiązujący w Polsce od 2000 roku. Posłanka od lat walczy też o zakaz hodowli zwierząt na futra. Wierzymy, że w tej kadencji się uda!

To oczywiście tylko niektóre z polskich kobiet, dzięki którym świat zwierząt zmienia się na lepsze.
Do tej listy można dopisać wiele liderek i działaczek ruchu prozwierzęcego, niejedną osiągającą sukcesy bizneswoman czy odważną prawniczkę. Istnieją całe rzesze kobiet, których wkład w zmianę często pozostaje niewidoczny, co nie znaczy, że jest mniej ważny.

A może Ty chcesz działać z nami i pomagać zwierzętom? W każdej chwili możesz wypełnić formularz i dołączyć do Otwartych Klatek. Możesz też zdecydować się na wsparcie finansowe, zostając stałym darczyńcą.

Autor: Ida Tymińska | W Otwartych Klatkach między innymi tweetuje, pisze, tłumaczy i poprawia teksty. Z wykształcenia anglistka, tłumaczka, a wkrótce także zooantropolożka. Wśród największych inspiracji wymienia bogactwo świata zwierząt, literaturę angielską i czas spędzony na bieganiu po lesie.