Jeszcze niedawno weganizm był kojarzony z fanatycznym i mało racjonalnym rodzajem diety. Dziś jednak coraz więcej osób decyduje się zmienić swój sposob żywienia i tym samym ogranicza spożycie mięsa, nabiału oraz jajek. Dieta roślinna zyskuje na popularności, bo jako społeczeństwo zaczynamy doceniać jej liczne walory.

Oto dziesięć powodów, dla których warto wprowadzać dania roślinne do wszystkich typów restauracji.

1. Dieta dla wszystkich

Dieta roślinna jest dietą uniwersalną. Dobrą dla osób unikających spożycia mięsa, alergików czy osób nietolerujących laktozy. Jest też bazą dla różnych diet: wegetariańskiej (czyli jarskiej), niskotłuszczowej, lekkostrawnej, makrobiotycznej. Posiłki roślinne to jedyny rodzaj pożywienia, który może zjeść każdy.

2. W zdrowym ciele zdrowy duch

Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej osób jest świadomych wpływu trybu życia na zdrowie. W związku z tym modne stało się bieganie, jeżdżenie na rowerze czy korzystanie z zajęć fitness. Jednak nie tylko ruch ma wpływ na kondycję naszego ciała i zdrowie. Ogromne znaczenie ma również to, co znajduje się na naszym talerzu. Posiłki kuchni roślinnej są wybierane coraz chętniej, ponieważ są podstawą zdrowego i racjonalnego żywienia.

Dieta roślinna dobrze wpływa na profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Roślinne posiłki będą więc wybierały osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, wysokim ciśnieniem i chorobami serca. Także osoby w podeszłym wieku borykające się z problemami zdrowotnymi coraz częściej sięgają po posiłki roślinne.

3. Dla dbających o linię

Posiłki kuchni roślinnej z reguły są mniej kaloryczne i lekkostrawne. Idealnie nadają się dla tych, którzy dbają o szczupłą sylwetkę. Jednocześnie kuchnia roślinna jest sycąca i treściwa. Tego typu dania z pewnością będą cieszyć się powodzeniem wśród szerokiej gamy klientów.

4. Na ratunek planecie

Przemysł mięsny odpowiada za produkcję 14,5% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Do wyprodukowania jednego kilograma mięsa potrzebujemy średnio ok. 20 tys. litrów wody, podczas gdy do produkcji jednego kilograma pszenicy zużyjemy ok. 190 litrów. Obrazuje to w prosty sposób, że produkcja mięsa jest nieekonomiczna i nieekologiczna. Posiłki roślinne są więc idealną opcją dla osób dbających o naszą planetę.
zemsta1

5. Po prostu smaczne

Kuchnia roślinna wciąż jeszcze kojarzy się z surową marchewką i sałatą. Na szczęście jest to tylko stereotyp, który powoli odchodzi w niepamięć. W rzeczywistości wegańskie potrawy obfitują w wachlarz smaków i kolorów, dzięki czemu podbijają nawet najbardziej wymagające kubki smakowe. Warzywa, owoce, zboża, rośliny strączkowe i orzechy to bardzo duża grupa produktów, z których dobry kucharz jest w stanie wyczarować niezwykłe dania. Tego typu posiłki wiele osób wybierze choćby z czystej ciekawości. Świat roślin nigdy nie był i nigdy nie będzie nudny!

6. Łatwiej niż myślisz

Być może w ofercie prowadzonego przez Ciebie lokalu już jest coś wegańskiego, tylko nie myślisz o tym daniu w ten sposób? A może wystarczy w którejś potrawie zamienić masło na olej lub oliwę? Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele popularnych potraw jest niemal w stu procentach roślinna – sprawdź swoje menu i postaraj się wprowadzić drobne zmiany, dzięki którym zyskasz nowych klientów!
dania roślinne

7. Milion wegan i wegetarian

W ostatnich latach liczba wegan i wegetarian zrównała się. Aktualnie w Polsce szacujemy ją na około milion osób. Liczba ta ciągle rośnie! Weganie stali się ważną grupą klientów, która ma prawo domagać się odpowiednich dla niej dań. Ponadto weganie to lojalni klienci, którzy chętnie opowiadają o miejscach wartych odwiedzenia. Wśród znajomych są uważani za autorytet w temacie zdrowia, ekologii i nowinek kulinarnych.

8. Pozostali konsumenci

Może milion wegan i wegetarian to nie jest wystarczająco imponująca liczba. Przypominamy zatem o badaniach, które przeprowadził dla nas ośrodek badawczy. Wynika z nich, że aż 67 % Polaków przynajmniej czasami wybiera w restauracjach posiłki bezmięsne. Wprowadzając do stałej oferty dania roślinne, restauracja zaspokaja nie tylko potrzeby wegan, ale i 2/3 naszego społeczeństwa.

9. Weganie mają prawo weta

Wyobraźmy sobie sytuację, w której w grupie kilku osób, jedna osoba jest na diecie roślinnej. Gdy wspólnie postanowią zjeść coś na mieście, cała grupa będzie szukać miejsca, w którym zjedzą wspólny posiłek. Nie wybiorą restauracji, w której dla jednej z osób nie będzie nic atrakcyjnego do spożycia. Oznacza to, że wprowadzając do swojego menu dania roślinne, restauracje otwierają się na nowych klientów, niekoniecznie wegan.

10. RoślinnieJemy

Jeśli Twoja restauracja jeszcze nie oferuje dań kuchni roślinnej, jest to najlepszy moment, aby to zmienić. W ramach kampanii Roślinniejemy nasze Stowarzyszenie pomaga restauratorom we wprowadzeniu wegańskich potraw do stałej oferty lokali. Nasi aktywiści wspierają przy opracowywaniu dań i ich składu, a samo Stowarzyszenie oraz inicjatywy partnerskie dbają o promocję lokalu.
Roślinniejemy_otwarte_klatki

Jeśli tylko macie taką możliwość, wybierajcie dania roślinne, eksperymentujcie i przygotujcie się na niesamowite doznania kulinarne! Szukajcie restauracji z logiem naszej kampanii, już ponad 100 lokali dołączyło do naszego programu! Kuchnia roślinna jest dobra dla wszystkich, niezależnie od sposobu żywienia jaki wybieracie na co dzień.

Agnieszka Derda
25.02.2015

fot: Benjamin Zanatta/ Unsplash