W polskich szkołach i przedszkolach ciężko wytłumaczyć, że dziecko jest wgetarianinem/weganinem i nie będzie jadło mięsa. Co prawda powoli się to zmienia, powstają wegetariańskie przedszkola, a i nauczyciele są bardziej wyrozumiali. A jak jest w Stanach Zjednoczonych?

Na początku tego roku publiczna szkoła podstawowa numer 244 w Nowym Jorku zakomunikowała, że w jej stołówce szkolnej będą podawane jedynie dania bezmięsne. Po pewnym czasie ogłosiła, jakie były rezultaty spożywania przez ponad 400 uczniów całkowicie wegetariańskich posiłków.

vegan child

Stosownie do oficjalnego stanowiska szkoły opublikowanego w New York Daily News, od stycznia, kiedy to wprowadzono całkowicie bezmięsne menu, obecność uczniów, ich wyniki w nauce, a nawet poziom energii i skupienia znacząco się polepszył.

W artykule wspomina się również, iż dzieciom umożliwiono przynoszenie do szkoły swoich niewegetariańskich posiłków, jednak około 90% uczniów zdecydowało się spożywać dostępne w stołówce dania bezmięsne, które zawierają w sobie między innymi organiczne tofu i rośliny strączkowe. Co więcej, oprócz zmiany jadłospisu w placówce wprowadzono cotygodniowe lekcje dotyczące zdrowego odżywiania. Idea promowana podczas zajęć nie kończy się wraz z opuszczeniem szkolnych murów, uczniowie dzielą się zdobytą wiedzą ze swoimi rodzinami i przyjaciółmi.

Uchwała zastosowana w tej szkole zwracająca również uwagę na powszechny problem otyłości, odbiła się echem w innych placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie Stanów Zjednoczonych. The Baltimore City Public School system  wdrożył bezmięsne poniedziałki, serwując co tydizeń wegetariańskie posiłki dla 80 tysięcy uczniów.  W tym roku  również  Los Angeles Unified School District,  drugi największy narodowy system edukacji wprowadził 100% bezmięsne poniedziałki w każdej ze swoich stołówek, wyrażając tym samym poparcie dla kampanii.

Idea bezmięsnych poniedziałków funkcjonuje już w wielu krajach,  w dużej ilości uniwersyteckich i szkolnych stołówek możliwy jest wybór dania wegetariańskiego, gdzieniegdzie zagwarantowany prawnie. Miejmy nadzieję, że coraz większa popularyzacja diety wegańskiej oraz zwrócenie uwagi na potrzebę poprawienia jakości odżywiania pozwoli wprowadzić takie zmiany również w Polsce.

Kinga

30.10.2013