Dla wszystkich lubiących czytać przygotowaliśmy zestawienie najnowszych pozycji książkowych z zakresu praw zwierząt i animal studies, dostępnych na polskim rynku. Propozycje dla Was, a także na prezenty z okazji zbliżających się świąt.

 1. „Wyzwolenie zwierząt” – Peter Singer

  „Wyzwolenie zwierząt” to książka po raz pierwszy wydana w Stanach Zjednoczonych w 1975 roku. Jest uznawana za pozycję, która dała początek ruchom prozwierzęcym. Mimo że sytuacja zwierząt znacznie się zmieniła od tego czasu, czy to na lepsze, czy gorsze, dalej jest to książka warta uwagi i przeczytania. „Wyzwolenie zwierząt” szeroko opisuje wykorzystywanie zwierząt we współczesnym świecie. W tej książce Peter Singer rozpowszechnił termin szowinizmu gatunkowego – założenia, że jeden gatunek jest ważniejszy od innego, mimo że ich interesy są sobie równowarte. Nadał on również zwierzętom status istoty, co wcześniej było zarezerwowane tylko dla ludzi. W nowej teorii istotą było wszystko, co było zdolne odczuwać ból. 
  „Wyzwolenie zwierząt” zostało ponownie wydane przez wydawnictwo Marginesy. Książka dostępna jest tutaj

 2. „Jak zwierzęta przeżywają żałobę” – Barbara King

  „Jak zwierzęta przeżywają żałobę” umożliwia nam spojrzenia na zwierzęta z innej strony niż zazwyczaj. Barbara King przytacza historie różnych zwierząt i na ich podstawie opisuje, jak różne gatunki zachowują się po śmierci najbliższego towarzysza. Zakres opisanych zwierząt jest bardzo szeroki, od zwierząt, po których czytelnik może oczekiwać takich zachowań, jak np. małpy człekokształtne czy znane z empatii słonie, po zwierzęta znacznie mniejsze, np. koty czy króliki. Dzięki przytoczonym historiom możemy odkryć, że wachlarz uczuć nie jest zarezerwowany tylko dla naszego gatunku.
  Książka „Jak zwierzęta przeżywają żałobę” została wydane przez wydawnictwo Purana. Dostępna jest tutaj.

 3. „Boskie Zwierzęta” – Szymon Hołownia

  Szymon Hołownia w swojej najnowszej książce „Boskie zwierzęta” opisuje skomplikowane relacje między ludźmi a zwierzętami, patrząc przez pryzmat wiary katolickiej. Czy zwierzęta też czeka życie wieczne? Czy można je jeść na co dzień, oszczędzając tylko w piątki? Autor przedstawia nam nie tylko moralne aspekty jedzenia zwierząt, ale też ekologiczne i zdrowotne. Książka jest oparta na wielu źródłach naukowych oraz dotyczących moralności chrześcijańskiej.
  Pozycja ta odbiła się szerokim echem na polskim rynku i doczekała się już drugiego, poszerzonego wydania.
  „Reakcje, jakie wzbudziło pojawienie się «Boskich zwierząt», zdumiały mnie swoją intensywnością. I naprawdę mocno poruszyły. Skoro z tamtym mam tyle dobrego zamieszania, po co kolejne wydanie? Właśnie po to, by wprowadzić do tekstu nowe myśli, które nie pojawiłyby się, gdyby nie konfrontacja tekstu z wnikliwym odbiorcą. By podzielić się dokonanymi w ciągu tych paru ostatnich miesięcy nowymi odkryciami, by uzupełnić i rozbudować praktyczny poradnik oraz by dodać do tego, co już napisałem, jeszcze jeden rozdział, którego brak instynktownie wyczuwałem – pokazujący sos, w którym wszystko to, o czym napisałem, pływa: nasz coraz ciężej chory klimat”. – Szymon Hołownia
  „Boskie zwierzęta” zostały wydane po raz pierwszy w 2018 przez wydawnictwo Znak. Książka dostępna jest tutaj. Nowe wydanie dostępne będzie w połowie roku.  

 4. „Zoopolis” – Sue Donaldson, Will Kymlicka

Jest to jedna z najważniejszych książek filozoficznych ostatnich lat, która komentuje relacje ludzko-zwierzęce. Ta pozycja omawia naszą aktualną relację i to jak zmieniała się ona przez dziesięciolecia, doprowadzając do ostatecznej eksploatacji zwierząt. Jednocześnie proponuje nam gotowe rozwiązanie przyszłej koegzystencji zwierząt i ludzi. Autorzy książki przyjmują, że zwierzęta nie są ofiarami czy zagrożonymi gatunkami, lecz członkami debaty politycznej. Kwestie suwerenności, terytorium czy przynależności, są tak samo ich prawem, jak i naszym.
„Zoopolis” zostało wydane przez wydawnictwo Oficyna 21. Książka dostępna jest tutaj


Za mało tytułów? Sprawdź nasze poprzednie propozycje
tutaj, tutaj i tutaj.

Zdjęcie w tle Martyna Antczak