Ryby są niezwykle ciekawymi zwierzętami, o czym niewielu z nas wie. Badania pokazują, że wykazują one cechy osobowości podobne do ludzkich. Z pewnością nie mamy o nich wystarczającej wiedzy, bo spośród 30 tys. wyróżnionych gatunków ryb jak na razie zbadano tylko kilkaset.

Problemem jest również to, iż środowisko życia tych wodnych stworzeń jest dla nas tak nieznane, że ciężko jest nam się z nimi utożsamiać, a zdecydowanie są one warte bliższego poznania.

Fakty o rybach

1) Mają uczucia

Ryby odczuwają cały wachlarz emocji: od strachu po radość. W przypadku, gdy są one wyciągane z wody przez metalowy haczyk, który rani ich skórę, powoduje to u nich duże cierpienie, ponieważ posiadają one receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu. Te wodne zwierzęta wykazują też przeciwstawne uczucia, takie jak chęć zabawy- zaobserwowano na przykład, że przebywając w akwariach, płynęły z prądem pomp wodnych.

2) Posiadają unikalne osobowości

Myśląc o rybach, mamy przed oczami wielkie ich zbiorowiska pływające w morzach czy jeziorach. Warto jednak zauważyć, że każda z nich ma swoją własną, niepowtarzalną osobowość. Niektóre z ryb są bardziej odważne i zdecydowane, a inne- spokojniejsze i strachliwe. Tak jak u ludzi, ich indywidualne cechy zależą od genów czy ich własnych doświadczeń życiowych.

3) Są towarzyskie

Przynależność do grupy i spędzanie czasu z innymi to również bardzo ważne wartości dla ryb. Mają zdolność do rozpoznawania swoich współtowarzyszy i potrafią budować więzi społeczne. Wiedzą, kiedy są obserwowane przez inne ryby i mogą zmienić swoje zachowanie, na takie, które jest bardziej odpowiednie w danej sytuacji. Potrafią porozumiewać się ze sobą na wiele sposób, między innymi poprzez dźwięki.

4) Potrafią wspominać przeszłość

Złote rybki są kojarzone raczej z wątpliwą zdolnością do zapamiętywania, ale niedawno odkryto, że wcale nie jest ona taka najgorsza- potrafią one przechowywać w swojej pamięci zdarzenia sprzed kilku miesięcy. Największe zdolności do utrwalania wspomnień ma łosoś. Potrafi on z łatwością, nawet po kilku latach, znaleźć drogę do domu za pomocą węchu.

Fakty o rybach

5) Uczą się nowych umiejętności

Ryby, aby zdobyć pokarm, wykazują się bardzo dużą pomysłowością, na przykład wyrzucają strumienie wody w celu schwytania owadów nad powierzchnią wody czy używają skał do otwierania muszli. Niektóre z nich budują swoje domy pod dnem morskim (ukrywając tam często swoją ikrę przed wrogami) albo zasypują się piaskiem i koralem, tworząc namiastkę schronienia.

Źródła: https://www.animalsaustralia.org/features/fish-facts.php
gazeta „Vege” grudzień 2018/styczeń 2019