Czy dla Was początek wakacji też oznacza początek sezonu czytelniczego? Jeśli spędzasz lato z książką w ręku i chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat zwierząt i ruchu prozwierzęcego, warto sięgnąć po rzetelne książki w tej dziedzinie. Na rynku pojawia się coraz więcej książek o prawach zwierząt, hodowli przemysłowej, weganizmie, zdolnościach zwierząt i wpływie hodowli zwierząt na środowisko. Sprawdźcie polecane przez nas nowości wydawnicze o zwierzętach.

Publikacja Stowarzyszenia Otwarte Klatki oraz Instytutu Nauk Prawnych PAN -„Sprawiedliwość dla zwierząt”

Właśnie przekazujemy wam zupełnie za darmo naszą najnowszą publikację, w której powstawanie zaangażowanych było bardzo bardzo wiele osób min. z naszego stowarzyszenia: Marcin Anaszewicz, Agnieszka Bielska-Brodziak, Barbara Błońska, Alicja Czerwińska, Edyta Drzazga, Andrzej Elżanowski, Dobrosława Gogłoza, Włodzimierz Gogłoza, Dariusz Gzyra, Joanna Helios, Wioletta Jedlecka, Melanie Joy, Justyna Knosała, Małgorzata Lubelska-Sazanów, Tomasz Pietrzykowski, Sylwia Spurek, Emil Stanisławski, Karolina Więckowska, Dagmara Woźniakowska-Fajst, Anna Zientara, Piotr Żak.

Efektem właśnie takiej współpracy pomiędzy światem nauki a środowiskiem organizacji społecznych jest niniejsza publikacja, w opracowanie której zaangażowanych było dwoje współwydawców: pierwszy z nich reprezentuje akademię (Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk), a drugi – działalność społeczną, nakierowaną na polepszenie losu zwierząt (Stowarzyszenie Otwarte Klatki).

Książka podzielona jest na dwie części- pierwszą o profilu naukowym, oraz drugą podejmującą temat efektywnych działań na rzecz zwierząt, by na koniec połączyć te dwie części w opracowanie działalności społecznej w ochronie zwierząt i obrony ich praw. To połączenie sprawnie podkreśla wspólny cel nauki oraz aktywizmu, jakim jest rozwiązywanie ważnych problemów społecznych.
Nasza publikacja jest darmowa i dostępna pod tym linkiem: http://www.inp.pan.pl/sprawiedliwosc-dla-zwierzat/

Ilona Rabizo – „W kieracie ubojni”

Najnowsza książka Ilony Rabizo przedstawia sytuację przemysłu mięsnego w Polsce. Autorka ujawnienia warunki panujące w przetwórstwach i pokazuje, jak na fermach traktuje się pracowników i zwierzęta. Poddaje analizie przemysł mięsny z wielu punktów widzenia. Daje nam szansę poznać go od strony technologicznej, pracowniczej i od strony zwierząt używanych w produkcji przemysłowej. Aby zgłębić temat, autorka zatrudniła się w zakładach mięsnych i przeprowadziła wywiady z pracownikami przetwórstw. Książka nie pozostaje obojętna na kwestie własnościowe i koncentrację kapitału, analizuje wyzysk zarówno ludzi, jak i zwierząt.

Autorka książki Ilona Rabizo jest związana z ruchem pro zwierzęcym od bardzo dawna. W Otwartych Klatkach jest odpowiedzialna za kampanie społeczne i rzecznictwo. Jej książka wejdzie do sprzedaży w połowie lipca, ale można ją już zdobyć w przedsprzedaży. Koniecznie polubcie jej oficjalny profil!
Ilona Rabizo brała również udział przy tworzeniu książki Jarosława Urbańskiego „Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowania wegetarianizmu”, gdzie napisała rozdział pt. „Rzeźnia Henry’ego Forda”.

Jarosław Urbański – „Społeczeństwo bez mięsa. Socjologiczne i ekonomiczne uwarunkowaniu wegetarianizmu”


Głównym tematem książki jest wegetarianizm, zjawisko jedzenia mięsa oraz wykorzystywania zwierząt. Analizując konsumpcję mięsa oraz konsumpcję produktów pochodzenia roślinnego, poznajemy fundamenty gospodarki społeczeństw od ich powstania. Pochodzenie jedzenia i model diety są związane z nierównościami w społeczeństwie czy organizacją polityczną. Książka pokazuje, że jedzenie mięsa jest wynikiem wielu czynników społeczno-politycznych, a nie dowodem na drapieżną naturę ludzi.
Jarosław Urbański jest socjologiem i działaczem społeczno-politycznym. Jego książkę możecie zdobyć tutaj.

Dariusz Gzyra – „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta”

 Dariusz Gzyra w swojej książce pokazuje stosunek ludzi do innych zwierząt, który w jego rozumieniu jest źródłem wiedzy o świecie. Relacje ludzi ze zwierzętami są złożone. Chociaż większość Polek i Polaków deklaruje, że lubi zwierzęta oraz uważa, że odczuwają ból, chociaż wiele osób posiada zwierzę domowe, to cierpienia zwierząt hodowlanych wiele osób nie traktuje poważnie. Autor przedstawia pogląd, że postawa prozwierzęca i weganizm sprzeciwiają się systemowi manipulującemu ludźmi.

Dariusz Gzyra jest działaczem społecznym, publicystą i doktorantem w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Zajmuje się relacjami ludzi z innymi zwierzętami i estetyką. Książka już jest w sprzedaży i możecie ją dostać tutaj.

Barbara J. King – „Osobowość na talerzu”

Barbara King w swojej książce przytacza najnowsze badania naukowe oraz własne doświadczenia, dzięki którym pokazuje, że zwierzęta hodowane na mięso mają własne osobowości, emocje oraz inteligencję. Do swoich badań King zaangażowała naukowców, farmerów, weterynarzy i kucharzy. Ta książka to podróż przez świat zwierząt, które najczęściej ludzie spotykają na swoim talerzu.
Barbara J. King jest byłą profesor antropologii na College of William and Mary. Skupia się na emocjach i zdolnościach poznawczych zwierząt oraz na etyczności związku między ludźmi a innymi zwierzętami. Książkę możecie dostać na przykład tutaj.

Chcecie przeczytać jeszcze więcej? Zobaczcie nasze poprzednie propozycje tu i tutaj.