Chcesz zgłębić temat praw zwierząt? Zrozumieć, o co chodzi weganom? A może szukasz pomysłu na prezent? Wybraliśmy kilka najciekawszych, naszym zdaniem, książek o zwierzętach i ich prawach.

“W obronie zwierząt” Peter Singer

Zbiór naukowych publikacji pod redakcją australijskiego etyka Petera Singera. Teksty dotyczą m.in. tego, jak ludzie postrzegają zwierzęta, hodowli przemysłowej i walki o prawa zwierząt. Zbiór esejów pokazuje, przed jakim wyzwaniem moralnym stoi świat.

“Jak nie umrzeć przedwcześnie. Cała prawda o zdrowym żywieniu” Michael Greger, Gene Stone

Książka autorstwa amerykańskiego doktora, założyciela portalu nutritionfacts.org,  traktującego o wpływie diety na zdrowie. W swojej książce dr Greger omawia kilkanaście chorób i pokazuje proste sposoby na ich uniknięcie. Wszystkie zalecenia poparte są wieloletnimi badaniami oraz zobrazowane przykładami.

“Duchowe życie zwierząt” Peter Wohlleben

Czy życie zwierząt pełne jest uczuć? Peter Wohlleben na podstawie badań i własnych obserwacji przekonuje, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, doznają całej gamy uczuć. W książce znajdziemy historie zwierząt pokazujące, jak przeżywają miłość, przyjaźń czy troskę.

“Mięsoholicy – 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka”  – Marta Zaraska

Dlaczego jedzenie mięsa jest tak bardzo zakorzenione w naszej świadomości? Dlaczego dla wielu jest to niezbędny składnik diety? Na te pytania odpowiada Marta Zaraska. Bardzo wnikliwa analiza zagadnienia, pełna faktów i ciekawostek. Autorka ujawnia, dlaczego cały czas świat zależny jest od białka zwierzęcego.

“Wyzwolenie zwierząt” Peter Singer

Książka, która zmieniła stosunek ludzi do zwierząt i spopularyzowała pojęcie szowinizmu gatunkowego. Dzięki niej możemy poznać życie zwierząt hodowanych na mięso czy laboratoryjnych. Zostaje nam przedstawiony bezsens życia uciśnionych i trzymanych w niewoli zwierząt.
Zobacz nasze wcześniejsze propozycje książek o zwierzętach.