Niemal od początku cywilizacji ludzie zachwycali się tym, jak wdzięcznymi i charyzmatycznymi zwierzętami są lisy. W wielu kulturach są one utożsamiane ze sprytem i przebiegłością, pojawiają się często w literaturze, dziełach sztuki czy przysłowiach. Również dzisiaj stają się częstą inspiracją dla twórców. Poniżej prezentujemy listę 5 lisów w popkulturze, które wydały nam się najciekawsze.

1. Zwierzogród
Film Disneya z 2016 roku, zdobywca Oscara dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego. Opowiada o przygodach dwójki przyjaciół – króliczki Judy i lisa Nicka – starających się rozwikłać zagadkę zaginięcia wydry Emila w tytułowym Zwierzogrodzie. Mimo różnic dzielących bohaterów, powodujących czasem nieporozumienia, razem udaje im się pokonać przeciwności i przywrócić spokój i zgodę w Zwierzogrodzie.

źródło: https://zootopia.fandom.com/wiki/Zootopia

2. Fantastyczny Pan Lis
Film Wesa Andersona, będący ekranizacją książki Roalda Dahla o tym samym tytule, opowiada o przygodach Pana Lisa i jego rodziny, starających się uciec przed trzema farmerami, którzy z zemsty za kradzież zapasów postanowili się ich pozbyć. Mimo zagrożeń i konfliktów, dzięki współpracy lisom udaje się przechytrzyć farmerów. Dzięki genialnemu połączeniu szybkiej, ciekawej akcji i wzruszającej historii o miłości i tworzącej się przyjaźni, film przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym widzom.

źródło: https://www.imdb.com/title/tt0432283/

3. Ylvis – The Fox (What does the fox say?)
W znanej już wszystkim piosence norweski duet Ylvis wypowiada na głos pytanie, które wszyscy zawsze chcieliśmy zadać, ale się baliśmy – jakie dźwięki wydaje lis? Każdy wie, że mysz piszczy, a kaczka gdacze. Jeśli spytacie dowolnego dziecka, jak mówi koń, odpowie bez zastanowienia. Jakie to ma jednak znaczenie, kiedy nie wiemy, jak mówi lis? (PS: Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na przykład tutaj)

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

4. Antoine de Saint-Exupéry – Lis z “Małego Księcia”
Kultowa książka, która od wielu lat zachwyca dzieci, a dorosłych zmusza do refleksji. Jednym z poruszonych w niej motywów jest przyjaźń tytułowego Małego Księcia z oswojonym przez niego Lisem, powodowana potrzebą bliskości, przezwyciężającą nawet strach przed nieznanym. To właśnie Lis wypowiada słowa, będące jednym z najsłynniejszych cytatów z tego dzieła: „A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu…”.

źródło: http://www.piffe.com/thinkery/the-fox-and-the-little-prince.php

5. Kicia Rożek
Serial animowany produkcji Warner Bros, w którym jedną z głównych bohaterek jest doktor Lisiczka – najbystrzejsza postać w królestwie Kici Rożek, której eksperymenty i wynalazki często pomagają jej rozwiązać problemy, choć czasem również stwarzają nowe. Pomagają jej małe roboty, które sama stworzyła w swoim laboratorium pod zamkiem.

źródło: https://giphy.com/gifs/lego-scared-surprise-nbPG8nA9ra99rDxQCt

Tekst: Zuzanna Matuszewska