W Otwartych Klatkach rok 2018 pełen był pracy na rzecz zwierząt. Stworzyliśmy w tym czasie wiele filmów, które obejrzeć można na naszym kanale na YouTube. Poniżej przedstawiamy Wam listę pięciu filmów cieszących się w ubiegłym roku największą popularnością.

Miejsce piąte – Ostatnia podróż


Film prezentuje ostatnią drogę, którą odbywają świnie, kury i krowy wprost do ubojni. Wystraszone, obolałe i zrezygnowane – tak można opisać stan zwierząt, które często po raz pierwszy w życiu wyszły na światło dzienne. Zwierzęta na fermach przemysłowych przez całe życie nie zaznały radości czy troski ze strony człowieka. Podczas podróży do ubojni nic się nie zmienia: zwierzęta upchnięte są ciasno w ciężarówkach, często pokaleczone lub chore. Nikt nie dba o ich warunki – być może wydaje się, że to już bez znaczenia, skoro idą na rzeź.
Chcemy wraz z innymi organizacjami poprawić warunki przewozu zwierząt i zakończyć ich długodystansowy transport. Podpisz petycję na https://panel-otwarteklatki.ok.k8s.dance/stop-the-trucks/ Razem poprawmy warunki ich ostatniej drogi.

Miejsce czwarte – Czym są Frankenkurczaki?


Film powstał w ramach kampanii „Frankenkurczak”. Opowiada w skrócie skąd wzięły się rasy ptaków hodowlanych, dorastające do nienaturalnych rozmiarów. Tak zwane „brojlery” to specjalny gatunek kurczaka, hodowany na mięso. Z filmu dowiemy się krótko o historii powstania brojlerów oraz o ich warunkach życia.  
Zwierzęta trzymane są na fermach przemysłowych w okropnych warunkach. Karmione są zmodyfikowaną karmą, która przyspiesza wzrost masy ciała. Ptaki osiągają ogromne wymiary w bardzo krótkim czasie, przez co ich organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować – złamania kości i choroby serca to tylko niektóre z możliwych powikłań. Ponadto ptaki żyją w fatalnych warunkach – brud, duże zagęszczenie i trujące opary to ich codzienność.

Przeczytaj także: Frankenkurczaki – najbardziej skrzywdzone zwierzęta na świecie

Wskutek tak nieludzkich warunków, ptaki bardzo często giną jeszcze na terenie fermy. Jeśli jednak uda im się doczekać podróży do ubojni, spotka je równie okrutny los – często zwierzęta te zachowują pełną świadomość podczas ostatnich sekund życia, mimo że powinny być ogłuszone.
Jednym z naszych głównych celów jest poprawa warunków życia brojlerów – możesz nam w tym pomóc, podpisując petycję na https://frankenkurczak.pl/.

Miejsce trzecie – Zagłębie ferm drobiu


Film powstał w ramach Koalicji Społecznej Stop Fermom. Przedstawia wywiad z mieszkańcami wsi w powiatach żuromińskim i mławskim, gdzie znajduje się największe skupisko ferm przemysłowych w Polsce. Skargi na smród wydobywający się z zakładów to codzienność.
Konflikty społeczne, niszczenie infrastruktury to tylko niektóre z negatywnych skutków, obok stałego zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia tamtejszej społeczności. Większość inwestorów zakładów mieszka w innej lokalizacji, przez co nie zdaje sobie sprawy, jak wygląda życie w sąsiedztwie fermy – dla nich liczą się tylko zyski. Wskutek licznych skarg ze strony mieszkańców wsi, władze lokalne kategorycznie nie zgadzają się na powstawanie kolejnych zakładów, a także dokładają starań, by zredukować negatywny wpływ funkcjonujących już ferm.
Koalicja Społeczna Stop Fermom pomaga mieszkańcom w walce z ekspansją ferm przemysłowych. Pomóż w tym i podpisz petycję na https://stopfermom.pl/petycja

Miejsce drugie – Bezdomne psy są trute przed Mundialem


Sytuacja, która miała miejsce przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji, zyskała międzynarodowy rozgłos. Prezentowane wideo powstało w ramach akcji #krwawaFIFA, w której protestowano wobec trucia bezdomnych psów. Mogłoby się wydawać, iż był to radosny czas świętowania i kibicowania swojej drużynie.
W tym samym momencie tysiące psów mieszkających na ulicach było zabijanych, by „poprawić wizerunek” miast – gospodarzy mistrzostw. Międzynarodowa akcja przyniosła efekt – pod koniec 2018 podpisana została przez prezydenta Rosji nowa ustawa o ochronie zwierząt. Dzięki niej zaostrzono prawo chroniące zwierzęta domowe.

Miejsce pierwsze – Zatrudniłem się na fermie kurczaków, by zobaczyć jak produkuje się mięso.


Wideo prezentuje nagrania z przemysłowej fermy kurczaków. Autor filmu zatrudnił się na fermie, by pokazać jak wygląda los milionów zwierząt żyjących w takich “fabrykach”. To, co możemy zobaczyć na nagraniu, jest wstrząsające.Starsi pracownicy opowiadają o okrutnych praktykach świeżo zatrudnionemu.
Autor opowiada o próbach pomocy kurczakom, które w kolejnych tygodniach opadają z sił przez zbyt szybki przyrost masy i niemożność poruszania się na słabych kończynach, ale takie osobniki doświadczeni pracownicy spisują od razu na straty. Trafiają się również zdeformowane przypadki zwierząt, które zabija się na miejscu poprzez złamanie karku. Na filmie widać w jak nieludzkich warunkach zwierzęta są przetrzymywane.
Napotykane co chwilę martwe ciała kurczaków pokazują jakie są skutki tak intensywnego chowu. Mamy nadzieję, że najbliższe lata pomogą nam poprawić los brojlerów, tak samo jak udało nam się poprawić los kur niosek.
Nie chcesz przegapić filmów, które pojawią się na kanale w tym roku?  Subskrybuj nasz kanał na YouTube! https://www.youtube.com/channel/UC15wShJNe8GJeeBEqNGm9MQ?view_as=subscriber&ab_channel=OtwarteKlatki
Tekst: Karolina Mirek

Photo by Erik Witsoe on Unsplash