Każdego dnia prawa zwierząt są łamane – i kiedy wydaje nam się, że nic już nas nie zaskoczy, kolejne doniesienia dotyczące okrucieństwa wobec nich wprawiają nas w osłupienie. Przedstawione poniżej przykłady znęcania się nad zwierzętami są wyrazem szczególnej brutalności człowieka w stosunku do nich i dosłownie mrożą krew w żyłach. Jednocześnie z badania przeprowadzonego w listopadzie 2019 r. przez Biostat na zlecenie naszego Stowarzyszenia wynika, że aż 85,1% ankietowanych popiera pomysł powołania w Polsce Rzecznika Ochrony Zwierząt, który walczyłby o ich prawa. 

Chcesz pomóc nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt?

Podpisz petycję!

Znęcanie się nad zwierzętami

1. Wrzucił dwa yorki do pralki i ją uruchomił

51-letni mieszkaniec Otwocka wrzucił dwa psy rasy yorkshire terrier do pralki po czym uruchomił maszynę. Yorki należące do jego córki nie miały szansy przeżycia takiej tortury. Mężczyźnie przedstawiono zarzut uśmiercenia zwierząt ze szczególnym okrucieństwem.

2. Zastrzelił wiatrówką kanarka i świnkę morską

Mężczyzna, który świadomie i umyślnie uśmiercił świnkę morską i kanarka poprzez zastrzelenie ich z wiatrówki, zrobił to zwierzętom należącym do jego dzieci, w co aż trudno uwierzyć. Jego zachowanie, zgodnie z tym, co uznał sąd, było wyrazem zademonstrowania swojej siły. Było ono także podyktowane chęcią sprawienia przykrości swoim bliskim, co świadczy o tym, iż dokonał tego czynu z pełną premedytacją.

Chcesz pomóc nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt?

Podpisz petycję!

3. Skatował młotkiem pekińczyka

Właściciel 18-letniego psa, którego planował wkrótce uśpić, poprosił znajomego, aby ten uśmiercił zwierzę w celu uniknięcia kosztów związanych z uśpieniem u weterynarza. 61-letni mężczyzna podjął się zabicia psa w zamian za obiecaną butelkę wódki. Posłużył się w tym celu młotkiem, którym wielokrotnie uderzał pekińczyka, po czym pozostawił go jeszcze żyjącego w piwnicy. Zwierzęcia nie udało się uratować, pomimo przewiezienia go do lecznicy przez przybyłych na miejsce funkcjonariuszy policji i innych służb zawiadomionych przez sąsiadów.

4. Zmielili żywcem kota na oczach właścicielki

Pracownicy jednej z firm zajmującej się obcinaniem gałęzi na drzewach rosnących wzdłuż dróg w gminie Jarocin, wrzucili kota do rębaka i zmielili go żywcem. Do tego makabrycznego zdarzenia doszło na oczach właścicielki zwierzęcia. Kobieta była jednak bezradna, bowiem nie zdążyła na czas powstrzymać mężczyzn przed tym brutalnym aktem. Sprawcy tłumaczyli się, że chcieli tylko skrócić cierpienia kota, który w momencie wrzucenia go do maszyny miał być potrącony wcześniej przez samochód.

znęcanie się nad zwierzętami

fot. Jamie Street

5. Przywiązał psa do samochodu i ciągnął go kilkaset metrów

72-letni mieszkaniec Śląska po tym, jak przywiązał na smyczy swojego psa do klapy bagażnika samochodu, ciągnął zwierzę przez ok. 400 metrów. Mężczyzna tłumaczył się, że chciał przetransportować psa do domu, ale nie umieścił go w środku pojazdu z obawy, że zwierzę zabrudzi mu auto. Pies doznał licznych i bardzo poważnych obrażeń. Udało się go jednak uratować dzięki interwencji świadka, który zatrzymał 72-latka oraz powiadomił o tym przerażającym czynie policję.

Ciężko zrozumieć, dlaczego ludzie dokonują tak okrutnych czynów znęcania się nad zwierzętami. W żadnym przypadku nie ma usprawiedliwienia ani społecznego przyzwolenia na tego typu akty. Są one także prawnie zabronione. Niemniej zwierzęta w Polsce z powodu nieudolności działania organów i instytucji stojących na straży przestrzegania ich praw wciąż nie mają należytej ochrony.

Chcesz pomóc nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt?

Podpisz petycję!

Zgodnie z naszą kampanią, konieczne jest powołanie instytucji Rzecznika Ochrony Zwierząt. Stałby on na straży szeroko pojętej ochrony istot zwierzęcych – zarówno towarzyskich, jak i hodowlanych, aby zapewnić jej efektywność. Instytucja ta jest potrzebna również w kontekście oczekiwań społeczeństwa, bowiem jego zdecydowana większość uważa, że zwierzęta powinny mieć zapewnioną lepszą ochronę prawną, niż ma to miejsce obecnie w Polsce.

Zachęcamy więc wszystkich, którym leży na sercu dobro zwierząt do wspierania naszej kampanii oraz podpisywania petycji, która jest skierowana do Posłów i Posłanek. Wierzymy, że wprowadzenie urzędu Rzecznika Ochrony Zwierząt będzie stanowiło skuteczną ochronę naszych braci mniejszych i powstrzyma ludzi przed dokonywaniem wszelkiego typu aktów okrucieństwa.

Chcesz pomóc nam powołać Rzecznika Ochrony Zwierząt?

Podpisz petycję!

Autorka: Barbara Klaudia Sitko

 

Źródła: 

http://www.zielona-gora.po.gov.pl/index.php?id=27&idk=9&idp=917

http://m.jarocinska.pl/artykuly/zmielil-kota-na-oczach-wlascicielki-zgotowal-mu-pieklo,38464.html

https://www.tvp.info/45730075/wrzucil-dwa-yorki-do-pralki-i-uruchomil-maszyne

https://tvn24.pl/krakow/za-butelke-wodki-skatowal-mlotkiem-psa-ra595814-3318405

https://wyborcza.pl/1,148125,19872617,dlaczego-katuja-zwierzeta-wrazliwosc-tych-ludzi-jest-inna.html

https://www.tvp.info/37364836/przywiazal-psa-do-samochodu-i-wlokl-kilkaset-metrow