14 czerwca 2020 roku odbędzie się czwarty Międzynarodowy Dzień Stop Live Transport, organizowany przez Compassion in World Farming. Każdego roku miliony stłoczonych, wycieńczonych zwierząt spędzają w ciężarówkach nawet kilkaset godzin w swojej ostatniej podróży – narażone na wyczerpanie, odwodnienie, bolesne rany i złamania. Aktywiści z całego świata szykują się do działania mającego na celu zakaz długodystansowych transportów – w tym roku wyjątkowo przy użyciu narzędzi dostępnych online. 

Stop live transport
Stop Transportowi Żywych Zwierząt

1) Transport zwierząt wiąże się z niewyobrażalnym cierpieniem

Podstawowe potrzeby zwierząt nie mogą być zaspokojone podczas podróży dłuższej niż ośmiogodzinna, szczególnie w okresie lata i wysokich temperatur. Mimo to, eksporterzy, jak i osoby powiązane z transportami żywych zwierząt, zdają się nie zauważać cierpienia, wyczerpania i licznych urazów, których doświadczają zwierzęta w trakcie długodystansowych transportów, trwających nawet kilka dni. Do ciężarówki trafiają także słabsze, chore zwierzęta. Schorowane czy ze złamanymi kośćmi – wszystkie trafiają do jednego transportu. Ścisk, który panuje wewnątrz sprawia, że nie mogą się poruszyć i ranią się wzajemnie.

fot. Andrew Skowron

2) Dlaczego 14 czerwca?

14 czerwca 2015 roku 13 000 owiec straciło życie podczas długodystansowego transportu. Załadowane na statek towarowy Trust1 w Rumunii, zostały przetransportowane do Jordanii. Na miejscu okazało się, że 5 tysięcy zwierząt zginęło w wyniku odwodnienia, głodu i wyczerpania. Mimo to Trust1 wyruszył ponownie w drogę, próbując, bezskutecznie, zacumować w portach w ciągu kolejnych 2 tygodni. 14 czerwca Trust1 dopłynął ostatecznie do Somalii. Na tym etapie podróży 13 tysięcy owiec straciło życie. Rok temu podobne wydarzenie miało miejsce na Morzu Czarnym – w wyniku przewrócenia statku życie straciło 14 tysięcy owiec, które z Rumunii miały być transportowane do Arabii Saudyjskiej.

Stop live transport
fot. Andrew Skowron

3) W tym roku międzynarodowy dzień akcji „Stop live transport” odbędzie się online

Rok temu odbyło się 180 akcji zwiększających świadomość społeczną dotyczącą transportów żywych zwierząt. Wydarzenia miały miejsce w 43 krajach. W tym roku, z uwagi na ograniczenia związane z pandemią COVID-19, akcje zostały przeniesione do przestrzeni online. 

fot. Andrew Skowron

4) Jak mogę pomóc? 

Przede wszystkim – biorąc udział w wydarzeniu na Facebooku i udostępniając je swoim znajomym tak, aby dotarło do największej liczby osób. Na nadchodzące dni lub na sam dzień akcji 14 czerwca nałóż na swoje zdjęcie profilowe dedykowaną akcji nakładkę, którą znajdziesz w opisie wydarzenia na Facebooku. Jeśli korzystasz z Twittera, weź udział w TwitterStorm, który zaplanowaliśmy na 14 czerwca w godzinach 11:00-13:00, by nagłośnić akcję #StopLiveTransport #BanLiveExport.

fot. Andrew Skowron

5) Co robimy jako Otwarte Klatki?

Działamy na rzecz zakazania długodystansowych transportów żywych zwierząt w ramach kampanii „Stop transportom”. Petycję do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zakończenie długodystansowego transportowania zwierząt możesz znaleźć na stronie. Zachęcamy też do przeczytania artykułów na naszym blogu, w których opisane są liczne nieprawidłowości mające miejsce podczas transportów żywych zwierząt.