1. Decyzja o wstrzymaniu użytkowania instalacji fermy norek w Rościnie

Z przyjemnością możemy poinformować Was, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał deyzję o wstrzymaniu użytkowania fermy norek w Rościnie. Firmie Agrocomlex Sp. z o.o. przysługuje odwołanie, ale w razie odmowy rozpatrzenia będzie musiała wykonać polecenia WIOŚ przed końcem stycznia. To może być zwieńczenie wieloletniej walki mieszkańców z fermą wybudowaną pośrodku ich miejscowości! W październiku hodowca zadeklarował gotowość do zamknięcia uciążliwej hodowli i przeniesienia jej w ustronne miejsce, ale nie zrealizował tej zapowiedzi. Przełomowa decyzja WIOŚ pokazuje,  że kończy się czas kompromisów i tolerancji dla omijających prawo hodowców.

Zachęcamy do wysyłania wyrazów uznania dla bezkompromisowej decyzji WIOŚ  na adres: wios@wios.szczecin.pl

Oto treść przykładowego maila:

“W związku z wydaną przez Państwa decyzją o wstrzymaniu użytkowania instalacji do hodowli norek na fermie w Rościnie, chcielibyśmy Państwu podziękować za pokazaną w tym przypadku nieugiętość w działaniach ograniczających negatywne oddziaływanie na środowisko tej inwestycji. Przypadki naruszeń przepisów ochrony środowiska przez fermy zwierząt futerkowych są w Polsce nagminne, dlatego tak istotne jest, aby każdy taki przypadek był skrupulatnie rozpatrywany. Podziękować chcielibyśmy również za uwzględnienie głosu mieszkańców Rościna, którzy od długiego czasu protestują przeciwko tej fermie i zgłaszają naruszenia przepisów ochrony środowiska związane z tą fermą. Ta decyzja jest również niezwykle istotna dla kilkudziesięciu miejscowości w Polsce, gdzie lokalni mieszkańcy nie chcą dopuścić do powstania fermy norek w swojej najbliższej okolicy. Decyzja negatywna dla hodowcy daje im przykład, że warto działać na rzecz ochrony lokalnego środowiska, oraz że ich głos może być wysłuchany przez odpowiednie instytucje i urzędy.

Gratulujemy oraz dziękujemy w imieniu własnym oraz wszystkich protestujących przeciwko fermom norek.”

2. Polski Związek Hodowców i Producentów Zwierząt Futerkowych a fermy zagranicznych inwestorów

Chcielibyśmy odnieść się do oświadczenia zarządu PZHiPZF dotyczącego niespełniania norm unijnych przez holenderskiego hodowcę Farm Equipment International. Nieprawidłowości na fermie w Radachowie były przedmiotem interwencji Magazynu Ekspres Reportera.

Dziwi nas powoływanie się na “doświadczenie pokoleń polskich hodowców” przez Związek, którego twarz medialna – Szczepan Wójcik – otwarcie przyznaje się do zaczerpnięcia pomysłu na biznes i odbycia praktyk w Holandii. Tym bardziej zadziwiająca jest zmiana nastawienia zarządu PZHiPZF do Farm Equiment International, biorąc pod uwagę rolę brata Szczepana – wiceprezesa Wojciecha Wójcika w powstaniu ferm FEI w Sędraszycach, Wężowicach i Masanowie.

Dodamy, że drugi wiceprezes Związku, Rajmund Gąsiorek, karany był w przeszłości mandatem za nieprawidłowości w odprowadzaniu ścieków. Kontrola NIK-u wykazała niespełnienie wymagań ustawy o odpadach i nieprzestrzeganie prawa ochrony środowiska na fermach w regionie jego działalności prowadzonych także przez polskich hodowców.

Przypominamy, że obraz tragicznego stanu zwierząt na fermach obu prezesów PZHiPZF przedstawia ubiegłoroczne śledztwo Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Oto zdjęcia z fermy Rajmunda Gąsiorka w Pawłowie oraz Wojciecha Wójcika w Granowcu.

Pozostaje nam tylko wyrazić nadzieję, że wzmiankowane “zdecydowane działania organów państwowych mające na celu ukaranie osób odpowiedzialnych za degradację środowiska” dosięgną także polskich hodowców.