Jeszcze w zeszłym roku London Fashion Week jako pierwszy ogłosił wycofanie futer zwierzęcych z pokazów. Teraz tę słuszną decyzję podjął kolejny organizator pokazów – Amsterdam Fashion Week!

fot. Ela Radziszewska

fot. Ela Radziszewska

Świadoma decyzja

Decyzja ta poprzedzona została rozmowami z organizacją PETA, po których Danie Bles, CEO Amsterdam Fashion Week, powiedziała: „Jesteśmy dumni, że we współpracy z PETA będziemy od teraz wolni od futer”.

Warto wspomnieć, że w Holandii, która zajmowała niechlubne czwarte miejsce pod względem produkcji futer, w 2013 wprowadzone zostało prawo, na mocy którego od 2024 roku obowiązywał będzie zakaz hodowli zwierząt na futra.

Holendrzy nie chcą futer

Decyzja Amsterdam Fashion Week  jest także zgodna z poglądami holenderskich konsumentów. Zgodnie ze słowami Ingrid Newkirk, założycielki PETA: „Obecnie, jak pokazują badania ankietowe, większość Holendrów nigdy nie założyłaby futra, a wywodzące się prosto z serca posunięcie Amsterdam Fashion Week reprezentuje rosnące publiczne zapotrzebowanie na modę przyjazną zwierzętom”.

Powodów, dla których brak poparcia dla wykorzystywania futer zwierzęcych jest jak najbardziej uzasadniony, jest wiele, a do najważniejszych z nich należy cierpienie zwierząt hodowanych i zabijanych dla futra oraz negatywny wpływ na środowisko – zarówno poprzez substancje używane do obróbki futer, odpady pochodzące z ferm, jak i ucieczki zwierząt uznanych za gatunki inwazyjne, zagrażające polskiej przyrodzie.
 

Zobacz, które kraje zabroniły już hodowli zwierząt na futra!

Światowy trend rezygnowania z futer zwierzęcych

Nie tylko Holendrzy sprzeciwiają się wykorzystywaniu futer zwierzęcych. Światowy trend rezygnacji z nich na rzecz pełnowartościowych i etycznych zamienników obrazują decyzje wielu czołowych projektantów. Do grupy marek, które zadeklarowały nieużywanie futer zwierzęcych należą m. in. Armani, Gucci, Burberry czy Michael Cors (pełna listę znaleźć można tutaj).
Także w Polsce coraz więcej marek rezygnuje z futer. Ich listę można znaleźć na naszej stronie Sklepów Wolnych Od Futer.

Źródło: źródło: https://www.plantbasednews.org/post/amsterdam-fashion-week-ditches-fur-vegan-pressure