Animal Charity Evaluators – organizacja, która zajmuje się prześwietlaniem i oceną skuteczności organizacji pomagającym zwierzętom, ogłosiła wyniki. W tym roku Otwarte Klatki otrzymały tytuł „Standout Charity”!

Animal Charity Evaluators, czyli jak najlepiej pomagać zwierzętom

Animal Charity Evaluators (ACE) to organizacja, która powstała, by odpowiedzieć na jedno pytanie – jak, mając ograniczony czas i fundusze, najlepiej pomóc zwierzętom? Założycielom organizacji bliski był los zwierząt i chcieli wiedzieć co zrobić, by jak najszybciej uratować jak najwięcej zwierząt. Niestety trudno było znaleźć informacje o tym, jak działają poszczególne schroniska, azyle, fundacje i inne organizacje. Na dodatek nie wiedzieli czy lepiej pomagać zwierzętom w dziczy, zwierzętom hodowanym na mięso, czy zaniedbanym psom i kotom.

Postanowili rozwiązać te problemy, dlatego ich działalność opiera się dwóch głównych filarach:

 1. ocena tego, jaki rodzaj działań dla zwierząt jest najskuteczniejszy i ratuje największą ilość żyć,
 2. ocena i ustalenie, które organizacje są naprawdę skuteczne i pomagają dużej liczbie zwierząt.

Gdzie cierpienie zwierząt jest największe?

Dzięki badaniom i analizom danych organizacji wiemy, że liczba zwierząt zabijanych na jedzenie to problem największej skali. Samo ACE pisze o tym problemie tak:

Cierpienie zwierząt na świecie jest olbrzymie i zróżnicowane. Ból i stres zadawany im przez ludzi na fermach przemysłowych jest tak ogromny, że przytłacza skalą jakiekolwiek inne źródła cierpienia. Na każdego psa czy kota, który umierał w schronisku, około 3400 zwierząt jest zamykanych i zabijanych na fermach.
Tylko w Stanach Zjednoczonych 9,2 miliarda zwierząt jest zabijanych co roku, z czego 8.8 miliarda to kury. To oznacza 279 kur zabijanych na sekundę – 21 razy więcej niż zwierzęta zabijane w laboratoriach.

Co bardziej przygnębiające, Animal Charity Evaluators odkryło, że przekazywanie darowizn i funduszy na te problemy jest, potocznie mówiąc, postawione na głowie. Pomimo, że ponad 99,6% zwierząt cierpi na fermach przemysłowych tylko 0.8% darowizn w społeczeństwie jest przekazywanych na pomoc bezpośrednio dla nich.
Analizując te dane, organizacja stwierdziła, że realną pomoc zwierzętom hodowlanym, przyniesie rzetelna ocena skutecznych organizacji. To doprowadziłoby do zwiększenia środków przekazywanych przez ludzi na rzecz organizacji zajmujących się wyłącznie walką z cierpieniem zwierząt hodowlanych.

Animal Charity Evaluators przygotowało też krótki wprowadzający film, wyjaśniający ich działalność (film jest w języku angielskim):

W tym roku Otwarte Klatki zostały uznane za jedną z najlepszych organizacji na świecie

Jak wyglądał proces weryfikacji?

Animal Charity Evaluators bada istniejące organizacje zajmujące się ochroną i pomocą zwierzętom. Zbiera dane na temat tysięcy organizacji, z czego większość zostaje odrzucona ze względu na na niespełnienie odpowiednich kryteriów.
Do następnego etapu przechodzi dużo mniejsza pula organizacji. Są one proszone o dostarczenie podstawowych danych. Na podstawie tych danych, ACE odzywa się do kilku wybranych organizacji i rozpoczyna proces pogłębionej oceny.
Proces pogłębionej weryfikacji to bardzo długa procedura, na którą składają się rozmowy, dostarczanie dokumentów, a przede wszystkim mocne prześwietlanie wydatków i sukcesów każdej badanej organizacji. Bardzo duży nacisk kładziony jest na jak największą transparentność. Dotyczy to także dobrych decyzji organizacji, jak i błędów. By wynagrodzić czas i wysiłek poniesiony na dostarczenie danych, Animal Charity Evaluators przeznacza małe granty dla organizacji.

Każda organizacja oceniana jest na podstawie kilku najważniejszych kryteriów:

 1.  Organizacja ma spójne plany na rozwój i potrzebuje więcej funduszy, by działać,
 2.  Organizacja działa w skuteczny sposób, który pomaga dużej liczbie zwierząt,
 3.  Organizacja mądrze zarządza swoimi środkami i wydaje je odpowiedzialnie, nie ponosząc zbędnych kosztów,
 4.  Organizacja posiada dużo sukcesów,
 5.  Organizacja umie rozpoznać skuteczne, a także nieskuteczne programy pomocy zwierzętom i dostosowuje odpowiednio swoje działania na podstawie tych danych,
 6.  Organizacja posiada mocne przywództwo oraz dobrze rozwiniętą wizję strategicznego działania,
 7.  Organizacja posiada zdrową kulturę oraz silną strukturę.

Jakie są nasze mocne strony?

Po szczegółowej weryfikacji, Otwarte Klatki były też oceniane całościowo, by wyodrębnić najmocniejszą stronę organizacji.
Tak Animal Charity Evaluators opisuje nasze mocne strony:

Otwarte Klatki rozumieją wartość używania podejścia opartego na nauce i dowodach, by zwiększyć swoją skuteczność. Badają wyniki swojej pracy i aktywnie poszukują sposobów na ulepszanie swoich materiałów i strategii działania. Organizacja zademonstrowała wolę i umiejętność, by się ciągle poprawiać, czasami odrzucając mniej skuteczne programy, by skupić się na tych wydajniejszych.
Z racji tego, że Otwarte Klatki działają w obszarze świata, w którym hodowla przemysłowa jest relatywnie duża i w którym ruch prozwierzęcy jest relatywnie mały, uważamy, że są organizacją, która może realni wpłynąć na zmianę życia zwierząt hodowlanych.

Jakie są słabe?

ACE stara się także opisać największe zauważone słabe strony organizacji. W opisie naszych słabych stron możemy przeczytać:

Otwarte Klatki to głównie organizacja oparta na wolontariacie i dopiero od niedawna zaczęła w ogóle zatrudniać ludzi i określać bardziej formalną strukturę pracy. Wydaje się, że brakuje im jeszcze procedur, które zwiększają doświadczenie pracowników, między innymi procedur zabezpieczających przed dręczeniem w miejscu pracy i rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów. Ogólnie ich relatywnie krótka historia oznacza też, że nie jesteśmy do końca pewni jak poradzą sobie z etapem zatrudniania podczas swojego rozwoju.

Co oznacza tytuł „Standout Charity”?

Spośród wszystkich badanych organizacji, ACE przyznaje dwa rodzaje tytułów.

 • Top Charities (Najlepsze organizacje) – organizacje, które mają największy wpływ na poprawę losu zwierząt i wciąż potrzebują środków, by działać lepiej.
 • Standout Charities (Wyróżniające się organizacje) – organizacje, które wykonują bardzo dobrą pracę dla zwierząt i Animal Charity Evaluators jest przekonana o ich skuteczności. Z różnych powodów, brakuje im trochę, by zakwalifikować się jako „top”.

Każda złotówka przekazana Otwarte Klatki może uratować nawet do 14 zwierząt!

Analitycy z Animal Charity Evaluators zajmują się też konkretnymi wyliczeniami ile zwierząt ratują darowizny na skuteczne organizacje. Według ich wyliczeń (tutaj podgląd), każda złotówka przekazana na Stowarzyszenie Otwarte Klatki, może uratować nawet do 14 zwierząt! To ogromna liczba, za bardzo małą kwotę. Jednak należy pamiętać, że takie wyliczenia są mocno orientacyjne i nie zawsze należy rozumieć je dosłownie. Z drugiej strony, są dobrym drogowskazem jak bardzo możemy pomagać przekazując darowizny na dobre i transparentne organizacje.
Twórz z nami świat wolny od cierpienia zwierząt

Wspieraj Otwarte Klatki i twórz z nami świat wolny od cierpienia zwierząt

Uzyskanie tego tytułu dla jedynej, a jednocześnie bardzo młodej, organizacji z Polski to dla nas zaszczyt i powód do dumy. Jednak przede wszystkim jest to jasny sygnał, że to co robimy dla zwierząt ma sens i faktycznie im pomaga.

Wiemy też jedno. Bez Was i Waszego wsparcia nie byłoby nas w miejscu, w którym właśnie jesteśmy.

Jeśli wspierasz nas darowiznami, udostępniasz nasze petycje, śledzisz na social media, jesteś wolontariuszem lub osobą wspierającą Otwarte Klatki, ten tytuł i to wyróżnienie jest także Twoje. To dzięki Tobie możemy mówić o krzywdzie zwierząt i domagać się zmian.
Każda złotówka, każdy “like”, każdy podpis to krok do przodu w tej walce. Jesteście wspaniali i wiemy, że zawsze możemy na Was liczyć.
Dziękujemy!

Przy okazji mocno zachęcamy do budowania z nami lepszej przyszłości dla zwierząt.

Zapisz się jako osoba wspierająca Otwarte Klatki, dzięki Twojej miesięcznej składce możemy ratować życie zwierząt

Kliknij i zostań osobą wspierającą