Australia chce wprowadzić całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach.
W zeszłym tygodniu w australijskim parlamencie został złożony projekt ustawy zakazujący testowania na zwierzętach substancji przeznaczonych wyłącznie do stosowania w kosmetykach. Taki zakaz będzie miał wpływ na szeroką gamę produktów: mydła, szampony, perfumy, farby do włosów itp.
Testy kosmetyczne mają na celu sprawdzenie reakcji skóry, oczu i dróg oddechowych zwierząt na wysokie stężenia niektórych substancji chemicznych. Inne testy mają określić, czy produkty powodują nieprawidłowości w rozwoju płodu, raka lub mutacje genetyczne. Wiele składników używanych w kosmetykach było testowanych na zwierzętach i nie ma potrzeby powtarzania badań. Nowe substancje będą mogły być z powodzeniem testowane z użyciem alternatywnych metod.

Fot. Andrew Skowron

Dotychczas wiele krajów zdecydowało się wprowadzić taki zakaz. Został on wprowadzony między innymi we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej w 2004 roku.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, zakaz najprawdopodobniej wejdzie w życie 1 lipca 2018 roku. Substancje używane do innych celów nadal będą mogły być testowane na zwierzętach.

W Australii aby wykorzystywać zwierzęta do celów naukowych, należy uzyskać zgodę specjalnego komitetu, który ocenia czy korzyści dla ludzi płynące z badania przewyższają szkodę dla zwierząt. W przypadku testów substancji stosowanych w kosmetykach szkoda zwierząt jest często większa niż korzyści z badań.

Wprowadzenie zakazu będzie miało wielki wpływ na życie zwierząt wykorzystywanych do badań laboratoryjnych. Co więcej, Australia dołączy do coraz szerszego grona krajów zgodnych, że testowanie kosmetyków jest zbędne. Może to się przyczynić do podjęcia takich samych kroków przez kolejne państwa.

Chcesz zmieniać los zwierząt?

Działaj z nami

Źródła: https://futurism.com/australia-finally-ban-cosmetic-testing-animals/
http://www.health.gov.au/internet/main/publishing.nsf/Content/ban-cosmetic-testing-animals