Nieznośny smród, cierpienie zwierząt, niszczenie obszarów Natura 2000, zanieczyszczanie wód gruntowych oraz kwaśne deszcze — to tylko część problemów, jakie generują na wsiach fermy przemysłowe. Plany budowy nowych ferm nie bez przyczyny budzą ostry sprzeciw lokalnych społeczności. Stoisz w obliczu podobnego problemu? Z tego wpisu dowiesz się, co zrobić, żeby zatrzymać budowę fermy w swojej okolicy.
Twoją wieś zdążyła obiec wiadomość o planach budowy nowej fermy norek, świń lub kurczaków. Doskonale znasz historie mieszkańców okolicznych miejscowości o tym, jak budowa nowej fermy w ich okolicy odcisnęła nieodwracalne piętno na ich spokojnym dotąd życiu. Uporczywy smród, pyły wydobywające się z fermy, muchy i hałas — tak można podsumować codzienność ludzi żyjących w sąsiedztwie fermy.

Wraz z jakością życia w takim miejscu spada również wartość gruntów i nieruchomości, co znaczne utrudnia przeprowadzkę osobom, które chcą uwolnić się od uciążliwości życia w cieniu ferm.
Mając taką perspektywę rozwoju swojej wsi, względnie łatwo jest wpaść w panikę. Dużo skuteczniejsze może się jednak okazać przekucie negatywnych emocji w działanie i uświadomienie sobie własnej siły — jako mieszkańcy wsi, w której planowana jest inwestycja, macie prawo wziąć udział w postępowaniu i wyrazić swój sprzeciw.
budowa fermy koło domu
Przedstawiamy kilka działań, jakie możecie podjąć, aby zatrzymać budowę fermy w swojej miejscowości.

W grupie siła! Czyli pamiętaj, że nie jesteś sam/a w walce z niechcianą fermą

Ilu mieszkańców liczy Twoja miejscowość? Budowa nowej fermy może wpłynąć na każdą z tych osób. Wykorzystaj ten fakt — rozmawiaj z sąsiadami o konsekwencjach dla waszego zdrowia oraz dla środowiska, mogących wyniknąć z powstania fermy w okolicach waszych domów.Zaplanujcie zebranie mieszkańców w publicznym miejscu, uprzednio rozsyłając informację o tym, gdzie i kiedy takie spotkanie się odbędzie. Na spotkaniu przedstawcie wszystkim problem i opracujcie plan działania. Spotykajcie się regularnie także wójtem i radnymi. Uczestniczcie w obradach rady gminy i zapraszajcie urzędników na wasze spotkania.
budowa fermy koło domu
Domagajcie się wprowadzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który uniemożliwi budowę ferm wielkopowierzchniowych w waszej okolicy — obecnie jest to najskuteczniejsze narzędzie chroniące lokalne społeczności przed ekspansją ferm przemysłowych.

 Wiedza kluczem do sukcesu

Udajcie się do urzędu i dowiedzcie się, na jakim etapie jest postępowanie. Ta informacja nie jest tajna i powinna być dostępna dla każdego mieszkańca. Bądźcie na bieżąco w kontakcie ze stroną postępowania — strony postępowania są informowane bezpośrednio przez organ gminy o wszystkich czynnościach podejmowanych w sprawie.
Wśród mieszkańców stroną jest osoba, której nieruchomość znajduje się w odległości nie większej niż 100 m od planowanej fermy. Zapoznajcie się również z pojęciem Oceny Oddziaływania na Środowisko — to na jej podstawie wójt może wydać decyzję środowiskową lub odmówić jej wydania, a więc zadecydować o tym, czy ferma powstanie w danym miejscu.
budowa fermy koło domu
Zbierzcie materiały naukowe opisujące wpływ ferm na środowisko i jakość życia mieszkańców. Dowiedzcie się więcej o swoim miejscu zamieszkania i jego walorach przyrodniczych. Warto także zgłosić się do specjalistów z zakresu ochrony środowiska i poprosić ich o opinie na temat zagrażającej regionowi inwestycji.

Korzystajcie z wiedzy innych stowarzyszeń

Choć może wam się wydawać, że zostaliście z problemem pozostawieni sami sobie, wiedzcie że jesteście częścią szerszego ruchu walczącego z ekspansją ferm przemysłowych — co tydzień gdzieś w Polsce organizowany jest nowy protest przeciwko budowie fermy.
Skontaktujcie się z liderami protestów, które odbywały się w waszej okolicy, i korzystajcie z ich wiedzy i doświadczenia. Zaangażujcie także media — rozgłos jest tym, czego wam potrzeba.
Zachęcamy także do kontaktu z Koalicją Społeczną Stop Fermom Przemysłowym, która zrzesza lokalne wspólnoty, pokazując problem z ogólnokrajowej perspektywy.

Bądźcie aktywni i nie poddawajcie się

Protest przeciwko niechcianej fermie może trwać wiele lat. Walka nie będzie łatwa, pojawią się chwile zwątpienia. Nie dajcie się poczuciu, że jesteście sami i bez szans. Macie za sobą swoją społeczność, a także inne wspólnoty w całej Polsce, które borykały się z podobnym problemem. Bardzo ważne jest, aby w chwilach zwątpienia nie poddawać się, a wzajemnie wspierać.

W razie pytań i wątpliwości skontaktujcie się z Koalicją Społeczną Stop Fermom Przemysłowym.


kontakt@stopfermom.pl
Źródła: www.stopfermom.pl