Sieć sklepów Carrefour Polska zobowiązała się do wycofania ze sprzedaży żywego karpia. Żywych karpi nie kupimy w Carrefourze od 2021 r., a już w te Święta sieć wprowadza pewne zmiany. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie!

Konsumenci oczekują zmian

Carrefour uwzględnił w swojej decyzji zmieniające się oczekiwania konsumentów. Coraz więcej osób decyduje się na zakup karpia w innej formie, niż żywa ryba, nie chcąc przykładać się do zbędnego cierpienia zwierząt. Ich głosy mają duże znaczenie dla firm, gdy podejmują one podobne decyzje.

Decyzja sieci jest także wynikiem rozmów z organizacjami zajmującymi się dobrostanem zwierząt (Otwarte Klatki, Compassion Polska, Fundacja Alberta Schweitzera, VIVA), jak również z hodowcami karpia.

Wycofanie żywego karpia odbędzie się w dwóch etapach

Żywy karp zniknie całkowicie ze sklepów Carrefour w 2021 r., jednak już w okresie świątecznym 2020 r. zostaną wprowadzone ważne zmiany. Karpie nie będą już pakowane do siatek transportowych. Dzięki temu nie będą narażone na zbędny stres i cierpienie podczas przenoszenia ich do domu przez klientów. Można będzie kupić jedynie rybę poddaną ubojowi na miejscu lub przetworzoną. Stopniowe zmiany umożliwią udzielenie wsparcia hodowcom i producentom, tak aby mogli przystosować się do zmieniających się realiów rynkowych.

Karp
Karp

Wycofanie żywych karpi ze sprzedaży to ważny krok

Rezygnacja ze sprzedaży żywych ryb wpisuje się w troskę o dobrostan zwierząt. Carrefour podkreśla, że jest to ważna wartość, którą realizuje także m.in. przez deklarację wycofania ze sprzedaży jaj z chowu klatkowego. 

Mamy nadzieję, że inne sieci sklepów również podejmą decyzję o wycofaniu żywego karpia ze sprzedaży! Na razie nie zdecydowały się na to jeszcze MAKRO i E.Leclerc.